Spoločné majú to, že ich všetky spája mesto Seattle na severozápade USA. Časom sa možno jedným zo symbolov mesta s viac ako štvormiliónovou aglomeráciou stane aj hokejový klub Seattle Kraken a jeho vskutku výnimočná aréna. Výstavba haly pre viac ako sedemnásťtisíc divákov trvala aj kvôli pandémii viac ako tri roky a vyžiadala si približne 1,2 miliardy amerických dolárov. Nachádza sa na rovnakom mieste, kde predtým stála staršia „Key Arena“, v ktorej do roku 2008 hrávali domáce zápasy basketbalisti zaniknutého klubu Seattle SuperSonics a ktorá bola postavená ešte pri príležitosti Svetovej výstavy 1962. Jej charakteristickou črtou bola strecha pripomínajúca vrchol pyramídy. Tá zostala ako historický odkaz zachovaná aj v prípade novej arény s dvojnásobnou veľkosťou, ktorá preto musela byť z veľkej časti umiestnená pod úroveň terénu. A to do hĺbky viac ako pätnásť metrov.

Aréna, ktorá sa nachádza v širšom centre mesta medzi radovou zástavbou obytných a kancelárskych budov, tak pri pohľade z ulice nevytvára dojem športového stánku, ktorý na zápasy NHL pojme 17 100 divákov. Úžas z obrovského vnútorného priestoru arény návštevníkov ohromí až po vstupe na tribúny. Na tie, ktoré sa nachádzajú nižšie pri ľadovej ploche, divákov dovezú eskalátory zostupujúce do podzemia podobne ako pohyblivé schody v metre.

Foto: Twitter-@ClimateArena

Bezos chce upozorniť na klimatickú zmenu
Štadión nováčika NHL v sebe skrýva ešte viacero ďalších špecifík, napríklad tým, že uprostred nad ľadom nevisí typická „kocka“ s ukazovateľmi skóre a obrími obrazovkami, ale pod stropom sú v oboch útočných tretinách umiestnené dve ihlanové „kocky“ s naklonenými veľkými obrazovkami, ktoré umožňujú lepší pohľad divákov sediacich na tribúnach za bránkami.  V prvom rade je však aréna výnimočná svojím zameraním na životné prostredie a snahou byť z tohto pohľadu čo najnižšou záťažou. Miliardár Jeff Bezos, ktorého spoločnosť Amazon kúpila práva na pomenovanie haly, ju jej novým pomenovaním priamo nespojil s názvom firmy či s niektorým produktom, ale nazval ju „Climate Pledge Arena“, čo má odkazovať práve na environmentálne ciele a záväzky voči klíme.

Elektrina z obnoviteľných zdrojov
Aréna v Seattli je totiž vôbec prvým veľkým športovým stánkom na svete, ktorý má certifikát uhlíkovej neutrality. Ten by mal zjednodušene zaručovať, že ak sa aj pri nejakých procesoch vytvárajú emisie uhlíka (najmä v podobe oxidu uhličitého), tak rovnaké množstvo z nich dokážu inými činnosťami z atmosféry aj pohltiť. V hale je tak inštalovaných viacero prvkov a technológií, ktoré by sme mohli označiť ako inovatívne, zelené a uvedomelé. Kompetentní napríklad deklarujú, že všetka elektrina potrebná na prevádzku haly pochádza z obnoviteľných zdrojov, pričom časť z nej sa vyrába priamo v aréne vďaka solárnym panelom. Ľadovú plochu zas mrazia z dažďovej vody, ktorú zachytia počas zrážok. V útrobách haly, v tesnej blízkosti stánkov s občerstvením a rôznych iných predajní, je inštalovaná desiatky metrov dlhá stena so živými popínavými rastlinami. Stavitelia pri výstavbe tohto moderného štadióna tiež dbali na to, aby do jeho vnútra prechádzalo čo najviac prirodzeného svetla a úsilie prepojiť sa s prírodou má umocňovať aj obrovská obrazovka pri spomínaných eskalátoroch, na ktorej ukazujú zábery z dažďového pralesa či napodobňujú vodopád.

Foto: profimedia.sk

SEATTLE KRAKEN

Svoje pôsobenie v NHL odštartoval v októbri 2021. Stal sa 32. tímom v súťaži.

Základ kádra sa vytvoril počas expanzného draftu, keď si manažment klubu mohol vyberať hráčov z ostatných tímov. Bol to spôsob, ako zabezpečiť, že nové mužstvo bude konkurencieschopné.

Najznámejšími hráčmi Seattlu sú nemecký brankár Philipp Grubauer, kapitán Mark Giordano či ďalší Kanaďan Jordan Eberle.

Slovenský hokej nemá v súčasnom kádri zastúpenie.

Názov Kraken má odkazovať na bájneho tvora severskej mytológie a tiež na obrovský druh chobotnice, ktorý bol objavený v Tichom oceáne v blízkosti Seattlu.

Za vstup do súťaže museli majitelia klubu zaplatiť poplatok vo výške 650 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujať:

Hokejisti na iných nestačia. Chára hrá len za „drobné“
Hokejisti chcú konečne prelomiť svoje zakliatie
Hokej hrajú aj mladé sexi krásky

Facebook Comments