Okolo roku 600 nášho letopočtu vznikla v centrálnej vysočine Peru ríša Huari (Wari), a rýchlo sa stala dominantnou kultúrou. Ako si vtedajší vládcovia udržiavali moc, píše aj web zameraný na históriu a archeológiu heritagedaily.com.

V 9. storočí n.l. osadníci založili lokalitu Quilcapampa v údolí Sihuas, v ktorej archeológovia z Kráľovského múzea v Ontáriu objavili množstvo zvyškov používaných rastlín. Z analýz nájdených nádob odborníci usudzujú, že politická elita podávala na oslavách a obradoch kvasený pivu podobný alkoholický nápoj molle* chicha** (čiča) s prísadou halucinogénnych semien stromu Anadenanthera colubrina vilca. Hlavnou aktívnou zložkou vilca je bufotenín, ktorý spôsobuje psychodelické účinky podobné LDS a meskalínu. Pomocou silného nápoja si nad ľudom elita udržiavala moc a zabezpečila jeho poslušnosť a priazeň. Zároveň sa upevnili sociálne vzťahy a zdôraznila štátna pohostinnosť. Alkohol má tendenciu zintenzívňovať spoločnú eufóriu z komunálnych udalostí, čím poskytuje posilnenie miesta jednotlivca v spoločnosti (Jasnú podobu môžete vidieť aj dnes pri predvolebných mítingoch, kde sa často potenciálnym voličom podáva guláš a pivo)

Zdá sa, že to bol kľúčový vývoj pre politiku v regióne. Neskoršia ríša Inkov pokračovala v štýle užívania drog v komunite Wari – hoci uprednostňovali skupinovú konzumáciu veľkého množstva kukuričného piva pred vilcou. Huarijská ríša trvala v období medzi rokmi 600 a 1000 nášho letopočtu. Príčina jej zániku je zatiaľ antropológom nejasná.

Foto: wikipedia / Dtarazona

* (Schinus molle) molle alias ružové korenie sú sušené červené plody stromu pieprovníka peruánskeho, používaného ako korenie a v tradičnej medicíne. Aromatické časti rastliny (hlavne listy) majú antibakteriálne a antiseptické účinky. V súčasnosti sa preukázali aj účinky antidepresívne. V ľudovom liečiteľstve sa používa napr. proti bolesti zubov. Kedysi sa používalo ako dochucovadlo do tradičného alkoholického nápoja chicha.

** (Chicha) Čiča je alkoholický nápoj vyrábaný v Strednej a Južnej Amerike skvasením vývaru z obilnín alebo ovocných štiav. Najčastejšie sa vyrába z kukurice alebo naklíčené kukurice, ale aj z iných obilnín, napr. z quinoy (mrlík čilský), jačmeňa či ryže (zdroj poznámky: wikipédia)

Mohlo by vás zaujať:

Exotické chute tropického ovocia: Poznáte jedlý kaktus?
Bolívijské zelené zlato: Najkontroverznejšia rastlina na svete?
V latinskoamerickej kuchyni sa všetko varí s vášňou

Facebook Comments