Postapokalyptický svet podľa Kinga
Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče?
STEPHEN KING: ODPOR
Ikar, 2021

Poviedky z blízkej budúcnosti
Majster trileru Jo Nesbo prichádza s druhou zbierkou poviedok plných napätia a emócií a tentoraz čitateľa pozýva do blízkej budúcnosti. Vyvolení z vyššej spoločnosti čakajú na evakuáciu zo strechy mrakodrapu, kým masy ľudí v uliciach postpandemickej Ameriky zápasia o prežitie. Vedec objavuje skartovanie pamäti ako spôsob vyrovnania sa s minulosťou. Dvaja priatelia sa cestou do Pamplony na býčie zápasy zamilujú do jedného dievčaťa. Odcudzený syn zavíta na otcovu hadiu farmu v Afrike, aby vyriešil citlivú rodinnú záležitosť. A napokon psychológ, ktorý si privyrába nájomnými vraždami. Päť napínavých príbehov prináša rozuzlenia, ktoré vyrážajú dych…
JO NESBØ: OSTROV POTKANOV A INÉ PRÍBEHY
Ikar, 2021

Ak zlyhá, príde o všetko…
Jana Berzeliusová, uznávaná a nekompromisná prokurátorka, ukrýva tajomstvo, ktoré nesmie byť nikdy odhalené. Vie o ňom len jediný muž – Danilo. Janu s ním spája minulosť, na ktorú sa usiluje zabudnúť a zlikvidovať všetky stopy. Smrť thajskej pašeráčky drog však opäť spojí ich cesty a privedie švédsku políciu na stopu hlboko zakoreneného obchodu s narkotikami. Na jeho čele stojí muž prezývaný Starec, ktorého pravá identita ostáva neznáma. Kto je tento nepolapiteľný drogový vodca s diabolskou povesťou? Jana túži zistiť pravdu a nezastaví ju ani pátranie po Danilovi, ktorý sa neprestáva vyhrážať odhalením jej minulosti. Vie, že ho musí zabiť, kým stihne vyzradiť jej tajomstvo. Ak zlyhá, príde o všetko…
EMELIE SCHEPP: POMSTA
Ikar, 2021

O živote na Slovensku očami cudzinca
Aký vzťah majú dvaja mladí cudzinci z výrazne odlišných prostredí k Slovensku, kam sa obaja presťahujú? A čo k nim cíti Slovenka, do ktorej sa obaja zaľúbia? Ako vníma hodnoty, ktoré si prinášajú zo svojich krajín? Cudzincov kabát je román o troch ľuďoch a o tom, akým výzvam musia spolu čeliť vďaka svojej odlišnej minulosti. V rozpätí pätnástich rokov nás kniha zavedie na rôzne miesta Slovenska a s humorom i živými dialógmi nám vyrozpráva príbeh, ktorého rozuzlenie ostáva tajomstvom až do posledných strán. Debutový román britského autora, žijúceho na Slovensku, prináša jeho postrehy a pohľad na život v našej krajine vychádzajúce z jeho vlastnej, takmer tridsaťročnej skúsenosti.
JONATHAN GRESTY: CUDZINCOV KABÁT
Ikar, 2021

Dídžej a jeho historky
Známy bratislavský dídžej Roman „Flebo“ Juhás vás prevedie divokým nočným životom hlavného mesta, kultovými barmi a diskotékami, ktoré sa po nežnej revolúcii doslova vyrojili na každom kroku. Vychytené bary a podniky, však priťahovali okrem bratislavskej elity a mnohých osobností šoubiznisu aj množstvo kontroverzných postáv a postavičiek, mafiánov, výpalníkov či podnikateľov. Populárny bratislavský dídžej podáva skutočné príbehy z vychytených barov deväťdesiatych rokov – ako boli Charlies, Queens pub či Jalta bar. A napokon nám autor dáva nahliadnuť do sveta rádií, ktorým sa na rôznych manažérskych pozíciách venuje v ostatných rokoch.
ROMAN FLEBO JUHÁS: DÍDŽEJ
Ikar, 2021

Génius a rebel v jednej osobe
Umelecká tvorba Leonarda da Vinciho, azda najvýraznejšej renesančnej osobnosti, je skutočne bohatá. Kto by nepoznal Monu Lisu, Poslednú večeru, či Dámu s hranostajom? Leonardo je všeobecne známy najmä vďaka týmto maľbám a nadčasovým vynálezom, no už menej pre desiatky ďalších vecí, v ktorých bol vo vedeckom prostredí skutočným priekopníkom. Knižná novinka talianskeho spisovateľa Masima Polidora prináša portrét tejto fascinujúcej osobnosti žijúcej na prahu 16. storočia v rozdrobenej a znepriatelenej Itálii. O Leonardovi vieme veľa, no napriek tomu v jeho životopise ostalo mnoho záhad a tienistých miest. Nadšenci jeho života a diela si nepochybne prídu na svoje.
MASIMO POLIDORO: LEONARDO. GÉNIUS A REBEL
Slovart, 2021

Ekologická Guinnessova kniha rekordov
V Guinnessovej knihe rekordov 2022 sa čitatelia môžu tešiť na kombináciu pozoruhodných ľudí, talentovaných domácich miláčikov, neuveriteľných vozidiel, pôsobivých športových legiend a najnovšej špičkovej vedy. Zmena v podobe pandémie, ktorá zasiahla celý svet, poskytla príležitosť na prehodnotenie nášho štýlu života a podnietila šírenie ekologických myšlienok. Aj preto sa tvorcovia knihy rekordov rozhodli tematicky zamerať jej obsah na životné prostredie. V jednotlivých desiatich kapitolách, okrem životného prostredia, nájdete oblasti ako svet prírody, ľudia, rekordológia, dobrodružstvo, veda a technika, spoločnosť, mladí a úspešní, pop kultúra a šport.
KOLEKTÍV AUTOROV: GUINNESS WORLD RECORDS 2022
Slovart, 2021

Čítali ste už?:

Pre hrsť dukátov: Napínavý príbeh zo Zlatého mesta
Čítanie do každého druhu zimného počasia
Milan Rastislav Štefánik: Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami

Facebook Comments