Pod aktívnym pohybom si u seniorom netreba hneď prestavovať silové cviky v posilňovni, ale hravo stačí pravidelné strečingové cvičenie, turistika alebo dlhá prechádza so psom či práca na záhrade. Podľa neurológov zo San Francisca je aktívny pohyb výbornou prevenciou neurodegeneratívnych chorôb vrátane Alzheimerovej choroby*. Závery štúdie uverejnil aj web sciencedaily.com. Dostatočný pohyb zabezpečuje produkciu proteínov v mozgu, ktoré chránia spojenia medzi neurónmi pred ich úpadkom a zánikom.

„Naša práca je prvá, ktorá využíva ľudské údaje, aby ukázala, že regulácia synaptických proteínov súvisí s fyzickou aktivitou a môže viesť k priaznivým kognitívnym výsledkom, ktoré vidíme,“ povedala PhD. Kaitlin Casalettová, odborná asistentka neurológie a hlavná autorka štúdie. „Zachovanie celistvosti týchto spojení medzi neurónmi môže byť životne dôležité na odvrátenie demencie, pretože synapsia je skutočne miestom, kde dochádza k poznaniu,“ dodala. Ľahko dostupná fyzická aktivita môže pomôcť posilniť toto synaptické fungovanie.“ Neuropsychológ a profesorom psychiatrie William Honer spolu s Kaitlin Casalettovou zistili, že fyzicky aktívni seniori mali vyššie hladiny bielkovín, ktoré uľahčujú výmenu informácií medzi neurónmi. Tento výsledok bol v súlade s Honerovým skorším zistením, že ľudia, ktorí mali v mozgu viac týchto bielkovín, boli na tom mentálne lepšie aj vo vyššom veku.

* Alois Alzheimer bol nemecký psychiater a neuropatológ, spolupracovník Emila Kraepelina, ktorý prvý opísal symptómy ochorenia známeho ako Alzheimerova choroba. Prvý raz pozoroval chorobu u pacientky v roku 1901 a po jej smrti uverejnil pitevný nález na jej mozgu v roku 1906 (zdroj poznámky: wikipédia)

Pri téme zdravia ešte ostaneme:

Bojíte sa rakoviny hrubého čreva? Tak na tieto nápoje pozor
Benefity kĺbovej výživy sa ukazujú byť zveličené
Ako prirodzene zvýšiť svoj testosterón?

Facebook Comments