Už ako malý chlapec z Hartfordu (hlavné mesto amerického štátu Connecticut) mal Samuel Colt bližšie z technike ako k farmárčeniu. S obľubou si listoval v technickej encyklopédii a hltal jeden vynález za druhým, ktoré dovtedy považoval za nemožné. Pri výpomoci na neďalekej farme ho zaujímali všetky mechanické veci, ktoré často rozoberal, aby zistil princíp ich fungovania. Jedného dňa sa stal svedkom rozhovoru dvoch vojakov, ktorí spomínali úspešnú dvojranovú pušku, hoci radšej by mali v rukách viacranovú zbraň. Mladý Samuel sa takú zbraň rozhodol  vyrobiť.

Po predčasnom ukončení školy ho otec posiela v roku 1830 na ročnú plavbu na loď Corvo, aby sa učil navigácii. Tu ho fascinovalo lodné koleso, a najmä spôsob, akým sa mohlo striedavo otáčať a bolo zaistené v pevnej polohe pomocou spojky. Túto riadenú rotáciu preniesol na strelnú zbraň,  pomocou ktorej by sa jednoranová pištoľ dala upraviť na streľbu viacerých nábojov v rýchlom slede za sebou. Počas tejto plavby vyrezal mladý Colt drevený model revolveru s otočným bubienkom. Neskôr sa vracia domov a nastupuje do práce u otca, ktorý mu zaplatil náklady na výrobu dvoch prototypov revolveru. Otec však neveril synovmu nápadu, a nechal ich vyrobiť čo najlacnejšie a z nekvalitných materiálov. To sa podpísalo pod výsledné fiasko, jedna zbraň pri výstrele praskal, druhá sa k nemu ani nedopracovala.

Osemnásťročný Samuel sa ale svojej technickej myšlienky nevzdáva, a tak v roku 1832 požiadal o patent na svoj revolver. O tri roky neskôr cestuje do Anglicka kvôli získaniu patentu (na tzv. revolving flintlock) vynálezcu Elisha H. Colliera. Na svoj mechanizmus získal na jeseň 1835 britský patent. Po návrate do Spojených štátov založil zbrojovku v Patersone (štát New Jersey) a požiadal o americký patent na zbraň s otočným valcom. Ten obdržal 25.2.1836. Vďaka tomu mohol vyrábať svoje prvé revolvery pod názvom Colt Paterson. Samuel Colt nikdy netvrdil, že vynašiel revolver. Len jeho konštrukcia bola praktickejšou verziou tej Collierovej.

Nápad predávať zbrane ľuďom v obchodom s rozličným tovarom nebol úspešný. Colt sa preto rozhodol predviesť zbraň priamo americkému prezidentovi Andrewovi Jakcosnovi, aby získal armádne objednávky. Prvé kusy revolverov a pušiek v rukách vojakov sa objavili v pokračujúcej vojne proti indiánom n Floride. Aj keď si vojaci zbrane zamilovali, kvôli slabého odbytu musel Colt svoju prvú továreň v Patersone zatvoriť

Počas neskoršej americkej vojny proti Mexiku (1846-48) si vláda USA cez kapitána Samuela H. Walkera objednala tisíc revolverov Colt.  Veľkorysá objednávka znovu umožnila Coltovi vyrábať zbrane. Navyše vynálezca s kapitánom Walkerom spoločne vytvorili nový vylepšený model. V roku 1855 Colt otvoril najväčšiu súkromnú zbrojársku továreň na svete, v ktorej využíval pokročilé výrobné techniky, ako sú vymeniteľné diely a organizovaná výrobná linka. Vďaka patentu na zbraň s otáčavým valcom si Colt vybudoval monopol a rozšíril predaj aj do Európy.

Okrem ikonickej zbrane po sebe zanechal aj nesmrteľný výrok „Boh stvoril silných a slabých mužov, a ja som ten rozdiel vyrovnal“. Samuel Colt zomrel vo veku 47 rokov.

Revolver: Je ručná palná zbraň, ktorá má muníciu uloženú v otočnom valci. Za komorou hlavne je vždy jeden náboj, do ktorého zozadu udiera úderník. Pri jednočinného revolvery (SA) musí byť pred každým výstrelom ručne natiahnutý kohútik, pri dvojčinnom (DA) stačí stlačiť spúšť. Väčšina moderných revolverov umožňuje streľbu v oboch režimoch. Najčastejšia kapacita  bubienka je šesť rán, malé obranné pojmú iba päť rán, ale niektoré modely majú až desať komôr. Záleží od účelu a ráži revolvera. V porovnaní so samonabíjacími pištoľami sú revolvery jednoduchšie na ovládanie, a pri zlyhaní streliva považované za spoľahlivejšie.

Mohlo by vás zaujať:

Legendárne strelné zbrane, ktoré sa zapísali do dejín

Facebook Comments