Hrad Revište pochádza pravdepodobne z druhej polovice 13. storočia. Spolu s blízkym Šášovským hradom chránil obchodné cesty k banským mestám (hlavne do Banskej Štiavnice a Kremnice). Od svojho vzniku prechádzal do rúk rôznych majiteľov – napr. bratríkovci Jána Jiskru, Matej Korvín,  ostrihomský arcibiskup Ján Vitéz, jágerský biskupov Urban, aj obávaný rod  Dóczyovcov.  Žigmund, posledný hradný pán z tohto rodu, bol sťatý Turkami po dobytí Žarnovice 4.8.1647. Potom sa opäť spolu s okolitými dedinami dostal do kráľovského majetku. Počas povstania Imricha Thökölyho (cca 1679)  bol hrad poškodený a opäť opravený. Koncom 18. storočia tu sídlila vojenská posádka. V roku 1792 po údere blesku vyhorel a dlhé desaťročia bohužiaľ chátral. Od 19. storočia ostal zanedbanou ruinou.

V ostatných rokoch je našťastie opravovaný a dostavovaný nadšencami histórie z občianskeho združenia Terra Ryvchke. Z múrov vidieť na rieku Hron, kameňolom Sokolec, blízku Bzenicu, či vzdialenejší Hliník nad Hronom.

Foto: pixabay.com / Xtrodinary

Info pre turistov: Areálu hradu je celoročne prístupný, iba niekoľko priestorov je zamknutých a dajú sa navštíviť počas sezóny so sprievodcom. Výstup je doslova prechádzkou aj pre lenivších. Auto odparkujte v dedine Revištské Podzámčie pri reštaurácii Pod hradom. Dá sa ísť ešte vyššie, ale cesta je úzka tak pre jeden a pol auta, a vybrali ste sa predsa na prechádzku. Inak by ste ľahko prehliadli úžasného kovového trojhlavého draka na rohu kamenného múru jednej zo záhrad pri ceste. Na priľahlom pozemku  uvidíte niekoľko zaujímavých diel miestneho umelca. Ďalej obídete starú drevenú stodolu a pár chát. Kto to autom vytiahol až na parking Revište, ten má k zachovalej zrúcanine oznamovaných 5 minút chôdze. Cestu lemuje náučný chodník s tabuľami bývalých majiteľov a histórii hradu. K blízkym atrakciám v blízkom okolí patrí obľúbený Zveropark, kamenné more v obci Vyhne či prírodná rezervácia Bralce pri Lehôtke pod Brehmi.

K téme slovenských hradov: 

Hrady a zámky Európy: Korlátka
Hrady a zámky Európy: Ľubovniansky hrad
Toto je šesť neobyčajných hradov Slovenska

Facebook Comments