S vývojom P38-čky sa začalo už v 30. rokoch minulého storočia. Medzi požiadavky na konštrukciu bolo používanie zavedených štandardných nábojov 9 x 19 mm Luger (Parabellum). Mala sa však vyrábať lacnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie ako dovtedy používaný Luger P.08. Aj nová pištoľ fungovala na princípe krátkeho záklzu hlavne.

Zákazku na masovú výrobu dostala v roku 1938  spoločnosť Walther. Z prvej verzie Armee Pistole (AP) sa vyvinula Heeres Pistole (HP), z tje po zapracovaní niekoľkých požiadaviek armády vznikla konečná verzia  prijatá do výzbroje pod označením P38. Prvé kusy nultej série dostal Wehrmacht v auguste 1939. Okrem spoľahlivosti (hlavne z produkcie Carl Walther Waffenfabrik AG) bolo ďalšou jej výhodou jednoduché rozoberanie a čistenie. Záujem o pištoľ spôsobil, že sa nakoniec musela okrem materskej zbrojovky vyrábať v ďalších dvoch továrňach.

Nielen počas 2. svetovej vojny, ale aj v nasledujúcich konfliktoch ( napr. Alžírska vojna, Portugalská koloniálna vojna, Vietnamská vojna …) bola táto pištoľ vyhľadávanou vojnovou korisťou. V roku 1957 sa začalo s opätovnou výrobou P38 pre príslušníkov nemeckého Bundeswehru. Rám už nebol z dovtedy používanej ocele ale duralu, a zmenou prešlo aj označenie na P1. Všeobecne sa ale Walther P38 nachádza v prvej trojici konštrukčne najlepších armádnych pištolí svojej doby.

Walther P38
Výroba v rokoch: 1939 – 1945
Hmotnosť:  960 g
Dĺžka: zbrane  219 mm, hlavne 124 mm
Munícia: 9 mm Luger
Úsťová rýchlosť: 350 m/s
Účinný dostrel: 50 metrov
Zásobník: na 8 nábojov
Verzie: AP, HP, P1, P38K, P38 SD, P4
Vyrobených: vyše 1 milión kusov (vojnová produkcia)

Mohlo by vás zaujať:

Zbrane 2. svetovej vojny: Obľúbený Mauser C96
The Big Bang Set: Jedinečná chuťovka pre náročných zberateľov
Zbrane 2. svetovej vojny: Nezabudnuteľný Tokarev TT-33

Facebook Comments