Jeho výnimočnosťou sú malebné biele piesočné duny, ktoré nie sú považované za púšť. Je to kvôli množstvu ročných zrážok. Počas obdobia dažďa tu voda vytvorí malé sladkovodné jazerá a modré lagúny. Nejedná o nejaké bohom zabudnuté zákutie, celková rozloha dún je slušných cca 1555 km2, a to rovno pri Atlantickom oceáne.

Park Lençóis Maranhenses na území spolkového štátu Maranhão založili 2.6. 1981. Jeho súčasťou je takmer 65 km pobrežia a do vnútrozemia zasahuje cca 48 km. Sporadickou vegetáciou sú tu mangrovníky. Prvý polrok je miestom neustálych dažďov. Zrážky sa zhromažďujú v medzi dunami a vytvárajú celý systém lagún. V polovici roka, keď voda dosiahne svoj vrchol, môžu lagúny dosiahnuť hĺbku až 25 centimetrov. To vedie k pripojeniu niektorých lagún k trvalým riekam, a tak ryby môžu voľne plávať medzi trvalými a dočasnými vodami.

Turisti sem väčšinou vyrážajú z mesta São Luís vzdialeného asi 150 km, ale systém ubytovania a denných autobusových liniek je pohodlný. Kto sa sem vyberie požičaným SUV, tomu sa rozhodne odporúča si najať znalého sprievodcu, aby v spleti dún nezablúdil.

Mohlo by vás zaujať:

Nevadský gejzír Fly vznikol … vlastne omylom
Vulkanické jazerá sú tu geologickým unikátom
Kalifornské jazero Mono je ako miesto z iného sveta

Facebook Comments