Séria o kapitánovi Steinovi, notárovi Barbaričovi a kaprálovi Jarošovi je najnovšie obohatená o ôsmy prípad, tentoraz zo Zlatého mesta.

Novinka Pre hrsť dukátov sľubuje fanúšikom detektívnych príbehov dej plný zvratov, geniálnych opisov dobového prostredia a typického humoru postáv. Ako sa píše v jednej z prvých recenzií na portáli HistoryLab.sk: „Pre hrsť dukátov je výborná historická detektívka, ktorá vzdáva poctu slávnemu filmovému westernu s ambivalentným hrdinom Clinta Eastwooda (Pre hrsť dolárov, 1964), a to nielen svojím názvom. Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dieloch i na stúpajúcu čitateľskú popularitu pôvodne vedľajšej postavy seržanta Jaroša možno až tak neprekvapí, že v tejto časti je to práve on, kto preberá svojím spôsobom ústrednú úlohu, odkazujúcu na jednu z najslávnejších rolí legendy amerického filmu.“

Príbeh sa odohráva v lete 1601. Už vtedy bolo mesto Kremnica známe svojou razbou mincí a malo tú najlepšiu mincovňu v Uhorsku. Z drahých kovov vyťažených v banských mestách sa razili toliare, dukáty či groše pre celú ríšu. Napriek tomu v meste nastala doba temna a bolo sužované hladomorom. Spôsobili ho mimoriadne dlhé zimy a neúroda, ale aj vyčerpávajúca bitka s Osmanskou ríšou. Vojaci sa búrili kvôli meškajúcemu žoldu a protestantská šľachta sa čoraz viac hlásila proti katolíckym Habsburgovcom.

K tomu všetkému sa v meste zmietanom biedou rozmohli aj lúpeže. Z uzamknutej pokladnice zmizli dukátové razidlá a komorský gróf na miesto pošle notára Barbariča, aby situáciu prešetril. Ten sa v minulosti stretol s omnoho závažnejšími prípadmi, verí teda v jednoduché vyriešenie a dolapenie vinníka. Ďalšie zločiny však na seba nenechajú dlho čakať a notár sa stane svedkom krádeže zlata priamo spod rúk špeciálne vycvičeného oddielu určeného na prevoz cenných nákladov – strieborných jazdcov. Do Kremnice prichádza Stein aj Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje…

Juraj Červenák (1974) žije v Banskej Štiavnici a knižne debutoval v roku 1993. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi. Je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny o najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka. Úspech u čitateľov si získal historickou detektívnou sériou Barbarič a Stein. Jej súčasťou sú romány: Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Krv prvorodených, Ohnivé znamenie, Diabol v zrkadle, Vlk a dýka, Les prízrakov a Anjel v podsvetí. Knihy zo spomínanej série vyšli aj ako audioknihy, ktoré načítal Marek Geišberg.

Pokojne sa začítajte:

Čítanie do každého druhu zimného počasia
Milan Rastislav Štefánik: Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami
Ako si z toho množstva kníh vybrať? Tak napríklad …

Facebook Comments