Koľkokrát ste si už dali záväzok, že skoncujete s niečím, čo vám otravuje život? Dávate si predsavzatia každý rok a zakaždým skončíte pri ich plnení začiatkom nasledujúceho týždňa? Nezúfajte, nie ste v tom sami.

Zlozvyky sú ako bremeno. Ťažoba, ktorej sa chceme zbaviť. Keď už však príde na lámanie chleba, tak sa nám nedarí. Radi hľadáme vinníka, chceli by sme ukázať prstom na neho a zvaliť náš neúspech na čokoľvek. My však o jednom takom vieme – voláme ju „premotivovanosť“. Určite poznáte túto nepríjemnú dámu – spoločníčku, ktorá sa votrie do vašej mysle a nechce z nej odísť. Nemôžete sa však čudovať, ak sa premotivovane postavíte aj k svojej novoročnej výzve. Tak, ako prišla, veľmi rýchlo aj odíde. Ale teraz vážne. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Ak nie ste v pohode, cítite sa pod tlakom – čokoľvek si zaumienite, pôjde to oveľa ťažšie a ak vôbec. Preto odborníci hovoria, že ak si dávate ciele, dávajte si ich s rozumom. To znamená, že si zadáte len také, ktoré viete aj reálne naplniť. Je totiž oveľa pravdepodobnejšie, že reálne ciele vás dovedú úspešne na koniec cesty.

Foto: Ján Silva

Ďalším problémom je stres, ten úzko súvisí s našou prácou, ale aj s dvojročnou pandémiou, ktorou tu žijeme. Stres naozaj môže za nevydarené úlohy, ale aj tie ciele. A vedeli ste, že práve toľkokrát spomínaný stres je jedným z hlavným spúšťačom fajčenia? Je to, žiaľ, tak a ľudia, ktorí čelia stresovým situáciám, potom často siahnu aj po cigarete. No a zvyčajne to nekončí pri prvej, ale pokračuje sa ďalšou a ďalšou. Rovnako to majú aj bývalí fajčiari, ktorí sa ocitnú pod tlakom či stresom. Opätovne sa vrátia k fajčeniu klasických cigariet.

Skoncovať s cigaretami? Poviete si, to nemôže byť ťažké. Fajčenie patrí medzi jeden z najzávažnejších zlozvykov, a tak prestať s ním nie je vôbec jednoduché. Veď len na Slovensku
máme až 26 percent dospelej populácie fajčiarov. Cigarety sa ročne podpíšu približne pod šesť miliónov vyhasnutých životov na celom svete. Je to práve fajčenie, ktoré spôsobuje
najmenej 20 rôznych typov a podtypov rakoviny a v neposlednom rade zodpovedá až za 90 percent úmrtí na rakovinu pľúc.

Foto: Iqos

Prestať? A čo keď to nejde …
V boji proti klasickým cigaretám môžu podať pomocnú ruku napríklad bezdymové alternatívy. Dnes už niektoré tabakové spoločnosti vyzývajú ľudí, aby prestali fajčiť. Upozorňujú na riziká, ktoré im hrozia a pripomínajú, že väčšina škodlivých látok v cigaretovom dyme pochádza zo spaľovania, nie zo samotného tabaku. Dym z horenia akejkoľvek rastliny obsahuje desiatky škodlivých alebo potenciálne škodlivých chemických látok. Aj keď najzdravšou voľbou stále zostáva abstinencia akéhokoľvek fajčenia, tak bezdymová alternatíva zostáva lepšou voľbou ako fajčenie cigariet.

Aktuálne je na trhu cenovo dostupná novinka lil SOLID 2.0 bez zápachu a popola. Je vhodná pre všetkých, ktorí túžia dať stopku klasickým cigaretám.

Rovnako ako IQOS, tak aj lil nespaľuje tabak a nespôsobuje pasívne fajčenie, pri jeho používaní vzniká namiesto dymu aerosól. Ten sa vo vzduchu rýchlo vyparí. Aerosól tiež obsahuje v priemere o 95 percent menej škodlivín ako cigaretový dym a je zložený prevažne z vodnej pary, nikotínu a glycerínu. Jeho ďalšia výhoda spočíva i v tom, že sa nedrží na pokožke, vo vlasoch, nie je ho cítiť ani na končekoch prstov alebo na oblečení a predmetoch vo vašom okolí. Aerosól z nahrievaného tabaku zanecháva na zuboch výrazne menej škvŕn.

Bezdymová alternatíva pre dospelých fajčiarov prichádza v dvoch farebných prevedeniach COSMIC BLUE a STONE GREY. Zariadenie je zároveň kompatibilné s IQOS 3 DUO.

Obsahuje nikotín, a tak nie je úplne bez rizika

Foto: Ján Silva

Facebook Comments