Navyše záverom experimentálnej štúdie, uverejnenej aj na webe dailymail.co.uk, potešíme všetkých domácich kuchárov a cukrárov, ktorým sa ich sviatočné jedlo alebo zákusky nepodarili podľa predstáv. Aj jemne rozvarená zelenina alebo suchšie mäso tak môžu ísť smelo na stôl. Stačí len stlmiť osvetlenie miestnosti, alebo rovno jesť pri zapálených sviečkach.

Ako to funguje? Zrak je náš dominantný zmyslový orgán, a keď sa trochu oslabí, posilní sa iný, v tomto prípade chuťové poháriky na jazyku. Americkí vedci zistili, že slabšie osvetlenie prinútili ľudí hodnotiť sladké alebo slané jedlá ako chutnejšie. Už dnes niektoré americké reštaurácie podávajú jedlá v takmer úplnej alebo úplnej tme v nádeji, že zintenzívnia chuť svojich jedál.  Zdá sa ale, že účinok je slabší pri konzumácii jedál, ktoré kombinujú viacero chutí – ako sú sladké a slané pukance alebo sladkokyslé ázijské jedlá.

Poznáme päť chutí: sladké, slané, kyslé, horké a umami*
(Umami objavil japonský vedec v roku 1908, a opisuje „príjemnú pikantnú chuť‘) 

Vedci zistili, že ak rovnaký pokrm ponúknu skupine degustátorov, pričom istá časť z nich má pri konzumácii iné svetelné podmienky, lepšie hodnotenie dostane jedlo, ak sa jedlo pri slabšom osvetlení. Štúdiu viedla Sarah Lefebvreová, špecialistka na správanie pri konzumácii potravín a nápojov zo Štátnej univerzity Murray v Kentucky spolu s dvomi americkými kolegami. Podľa tímu by ďalší výskum mohol otestovať vplyv rôzneho okolitého svetla aj na vnímanie kyslých, horkých a umami potravín.

Foto: pixabay.com / Peggychoucair

Mohlo by vás zaujať:

Ryba s chuťou Vianoc
5 tipov, ako nepribrať počas sviatkov
Tip na drink: Cranberry Old Fashioned

Facebook Comments