Stačí sa nadýchnuť jeho vône a presne viete, že prichádzajú Vianoce. Zamysleli ste sa však nad tým, ako môže vyzerať tradičné vianočné menu vo svete? Nie všade totiž majú na stole kapra, zemiakový šalát či kapustnicu. Ako chutia Vianoce vo svete?

FÍNSKO
Vianoce škandinávskeho Fínska, kde nájdete aj dedinku Santa Clausa v laponskom Rovaniemi, voňajú po pečenej šunke, rybách či škorici. Ak by si mali Fíni zvoliť jedno jediné jedlo, bez ktorého by svoj štedrovečerný stôl nevedeli predstaviť, bola by to pečená šunka Kinkku. Pomaličky sa pripravuje v rúre, takmer až kým sa nerozpadne. Podáva sa s domácou horčicou, červenou repou či dusenou kapustou. Druhým veľmi dôležitým jedlom je Lanttulaatikko, domáci nákyp z kvaky, zemiakov či repy, ktorý sa pripravuje pred Vianocami, aby mal priamo na štedrú večeru vynikajúcu chuť. Na stole sa objavujú aj ryby, najčastejšie údený losos. Vianoce bez sladkostí? Fínsko nebude výnimkou, domáci si počas nich doprajú cukrovinky Joulutorttu, delikátne koláčiky plnené slivkovým lekvárom alebo Piparkakut, zázvorníky voňajúce po škorici, muškátovom oriešku či klinčekoch. Tradičným vianočným nápojom je varené víno, no ako prípitok tu málokto pohrdne kvalitnou fínskou vodkou.

Foto: Adobe Stock

FILIPÍNY
Pod Filipínami si človek možno nepredstaví tradičnú vianočnú krajinu, ale ak povieme, že je to najväčšia kresťanská krajina juhovýchodnej Ázie, tak potom sú Vianoce na mieste. Filipínci Vianoce milujú a už od 1. septembra odpočítavajú čas do Štedrého dňa! Vianoce v Ázii vyzerajú odlišne od tých našich, nielen pre horúčavy a tropickú atmosféru, ale aj vďaka typickému vianočnému jedlu. Namiesto ryby či moriaka si Filipínci doprajú Lechon, kúsky bravčového mäsa grilovaného na drevenom uhlí, ktoré sa výborne dopĺňajú s omáčkou či pikantným octom. Obľúbenými jedlami sú aj Pancit Malabon, rezance žltej farby či sladké koláčiky Buko Pandan s príchuťou pandanu aj kokosového orecha alebo tradičná Bibingka zo sladkej lepkavej ryže. Najobľúbenejším vianočným nápojom je domáce kokosové víno.

Foto: Adobe Stock

AUSTRÁLIA
Vianoce v Austrálii sú podobne ako na Filipínach podfarbené tropickým a horúcim podnebím. U protinožcov je na Vianoce leto, a tak nečakajte sviatky plné snehu a ľadu. Práve naopak. Austrália je miesto, kde sa mieša veľké množstvo národností aj náboženstiev, ale Vianoce tu stále majú svoje pevné miesto. Austrálske Vianoce v sebe spájajú britské tradície aj americké vízie, no majú aj svoje vlastné predstavy, a tak sú medzi najobľúbenejšími vianočnými chuťovkami morské plody, medzi ktorými vynikajú grilované krevety s barbecue omáčkou. V domácnostiach nájdete aj vianočnú šunku, ku ktorej sa perfektne hodí jablková či brusnicová omáčka. Z britských vplyvov na austrálsky stôl prenikol vianočný puding alebo Minced pie, koláčiky s mletým mäsom. Najtypickejším dezertom je tzv. White Christmas, teda sladkosť pripomínajúca talianske torrone, prešpikovaná sušeným ovocím, kúskami kokosu a cereálií.

ETIÓPIA
Africká Etiópia v sebe skrýva hlboké a bohaté kresťanské dedičstvo a keďže sa riadi juliánskym kalendárom, Vianoce tu miestni kresťania oslavujú 7. januára. Nič to nemení na fakte, že aj Etiópčania si svoje sviatky užijú s chutným jedlom. Najtradičnejšou vianočnou pochúťkou krajiny je Doro Wat, dusené mäso so zeleninou, kde sa pridávajú aj vajcia uvarené na tvrdo. Na tanieri nesmie chýbať ani Indžera, etiópska placka, ktorá má vďaka fermentácii kyslú príchuť. Tou si naberáte Doro Wat a hostina je na svete.

Foto: Adobe Stock

MEXIKO
Americký kontinent v našom výbere zastúpi exotické Mexiko, ktoré je vianočným gastronomickým rajom. Štedrá večera sa v krajine väčšinou konzumuje neskoro v noci v kruhu rodiny a niekoľko jedál na nej nesmie takmer nikdy chýbať. Mexičania milujú polievku Pozole s kuracím alebo bravčovým mäsom, cesnakom, avokádom či limetkou. Namiesto nášho kapra si na stôl nájde cestu Bacalao, sušená treska, ku ktorej sa pridajú olivy, paradajky či cesnak, aby sa znásobila jej dokonalosť. Čo však nesmie chýbať, je Pavo, grilovaná morka naplnená ryžou aj zeleninou. Jej vôňa sa spája s mexickými Vianocami, ale niektoré regióny si k vianočnej vôni pribalia aj Tamales z kukuričnej múky a mäsa udusenom v banánovom liste. Sladkú chuť mexických Vianoc zachráni Buňuleos, šišky s cukrom alebo vaječný likér Rompope.

Foto: Adobe Stock

NEMECKO
Nemecko nie je od nás ďaleko, a preto sú jeho vianočné chute trochu podobné tým našim, teda nečakajte žiadnu exotiku! Vianoce tu voňajú po varenom víne Glühwein, pečenej husi alebo kaprovi. Nielen u nás nájdete na štedrovečernom stole kapra, s podobou tradíciou sa stretnete aj tu. Niekde dajú prednosť pečenej husi, inde podkovičke z kapra so zemiakovým šalátom. Svoje miesto tu má aj kapusta, pečené zemiaky či klobásky. Výborným dezertom je vianočná štóla či obľúbené perníčky Lebkuchen.

FRANCÚZSKO
To, že Francúzi patria v rámci gastronómie medzi najvyššie svetové priečky, je známym faktom a svoj zlatý štandard si držia aj počas Vianoc. Štedrovečerné menu sa líši podľa regiónov, ale svoje miesto majú počas Vianoc ustrice a obľúbená paštéta foie gras, ktorá presahuje aj jednotlivé regióny. Typickým štedrovečerným jedlom je moriak plnený gaštanmi, hoci mnohí milujú kohúta na víne. Neodmysliteľnou súčasťou je aj koláč Buche de Noel, ktorý vznikol z tradície vianočného polienka. To sa dávalo do krbu na noc z 24. na 25. decembra a keďže dnes väčšina ľudí nemá krb, premenil sa na dezert v podobe čokoládovej rolády v tvare polienka.

Foto: Adobe Stock

JAPONSKO
Najbizarnejším vianočným menu sa môžu pochváliť Japonci. Vianoce pre nich v histórii nikdy neboli sviatkom a nie sú sviatkom ani dnes, hoci ich mnohí oslavujú a tešia sa na ne aspoň z pohľadu konzumu. Na štedrovečernom stole tu nečakajte kapra, pečenú hus či japonské suši, to by ste triafali vedľa. Najtypickejším jedlom japonských Vianoc je fast food v podobe vysmážaných kuracích kúskov z KFC! Viac než 3 milióny japonských rodín si práve na Vianoce objedná veľký kýbeľ plný vysmážaného kuraťa a užíva si chuť Vianoc. Bizarné, však? Nájdete tu aj vianočný koláč Kurisumasu Keki. Pripomína špongiu, je naplnený krémom a ozdobený jahodami.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vás zaujať:

Ryba s chuťou Vianoc
Ryba inak: Naučte sa urobiť viac ako len kapra cez sviatky
Sviatky pokoja

Facebook Comments