Tí sa vo svojej dlhoročnej štúdii zamerali na frekvenciu pohlavných stykov a masturbácie mladých ľudí. Výsledky, ktoré uverejnil aj web news.iu.edu, nie sú veľmi uspokojivé. Vyplýva z nej, že za ostatných desať rokov sa v Spojených štátoch menej súloží a masturbuje. Čo je presnou príčinou tohto javu, ešte nie je celkom jasné. Celkovo sa pracovalo s dátami 1 647 dospievajúcich vo veku 14 až 17 rokov, a 7 055 dospelých vo veku 18 až 49 rokov. Podobne dopadli aj štúdie mapujúce sexuálne správanie vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Japonska, Austrálie či Spojeného kráľovstva.

Profesorka sexuálneho a reprodukčného zdravia Debby Herbenicková na School of Public Health, ktorá tiež viedla štúdiu, uviedla. „Poklesy sa nedajú ľahko vysvetliť jediným posunom, ako je zdravotný stav, technológie, prístup k pornografii alebo stres,“ Jedným dychom dodáva, že „Pravdepodobne existuje viacero dôvodov pre tieto zmeny v sexuálnom správaní a potrebujeme ďalší výskum, aby sme pochopili, ako môžu tieto zmeny súvisieť so zmenami vo vzťahoch, šťastím a celkovou pohodou.“  Pozitívom asi je, že sa zvyšuje kvalita sexuálneho pôžitku na úkor kvantity.

Foto: unsplash.com / Dainis Graveris

Zistenia štúdie týkajúce sa poklesu sexuálnej frekvencie medzi dospievajúcimi sú podľa Herbenickovej obzvlášť zaujímavé. Podiel adolescentov, ktorí neuvádzajú ani sólo masturbáciu, ani partnerské sexuálne správanie, sa zvýšil z 28 % mladých mužov a 49 % mladých žien v roku 2009 na 43 % mladých mužov a 74 % mladých žien v roku 2018.

Výskumníci poznamenali, že množstvo kultúrnych a spoločenských zmien môže ovplyvňovať sexuálne správanie mladých ľudí, vrátane rozšíreného prístupu na internet, zníženej konzumácie alkoholu, zvýšenej debaty okolo sexuálneho súhlasu a súčasného stavu mladých ľudí, ktorí sa identifikujú s neheterosexuálnymi identitami vrátane asexuálnych identít.

Mohlo by vás zaujať:

Pandémia kruto zasiahla aj ženskú sexualitu
V posteli už nebude smutno nikomu
Užívate si naplno virtuálny sex a sexting? Možno to ukazuje na …

Facebook Comments