Vedci zo švédskej Technologickej univerzity Chalmers zistili, že niektoré mikróby odobraté z pôdy a oceánov si vyvinuli schopnosť degradovať plasty. V prvom najväčšom hodnotení schopnosti baktérií požívať plasty štúdia tiež zistila, že každý štvrtý zo skenovaných organizmov mal enzým ničiaci plasty. To dáva ekosystému Zeme zaplavenom plastmi novú nádej.

Celkovo sa našlo vyše 30 000 novoobjavených enzýmov s potenciálom degradovať 10 rôznych typov bežne používaných plastov. Z toho sa 12 000 z nich našlo v oceánoch na 67 rôznych miestach, a 18 000 nových enzýmov sa našlo v pôde  na 169 rôznych miestach. Hlavný autor štúdie, Jan Zrimec, uviedol: „V súčasnosti sa o týchto enzýmoch degradujúcich plasty vie veľmi málo a neočakávali sme, že ich nájdeme taký veľký počet v toľkých rôznych mikróboch a environmentálnych biotopoch. Toto je prekvapivý objav, ktorý skutočne ilustruje rozsah problému.“ Nájdené baktérie a ďalšie druhy jednoduchých organizmov využívajú plasty ako zdroj energie.

Ročne sa dostane do oceánov celého sveta cca osem miliónov ton plastového odpadu. Prirodzený rozklad je ale veľmi pomalý, bežná PET fľaša sa rozkladá až stovky rokov. Hromadenie len tohto druhu odpadu už teraz predstavuje vážny globálny problém. Prvú baktériu (Ideonella sakaiensis 201-F6.) schopnú degradovať PET objavili japonskí mikrobiológovia v roku 2016.

Foto: unsplash.com / Naja Bertolt Jensen

Mohlo by vás zaujať:

Budeme plastami kŕmiť baktérie? Riešenie je vraj nadohľad
Koľko zjeme ročne plastových mikročastíc? Nepotešíme vás

Facebook Comments