O rodine, ktorú rozbil nacistický systém
Americká autorka Lauren Fox siahla po starej rodinnej korešpondencii a na jej základe napísala strhujúci príbeh o osudoch svojich židovských starých rodičov, ktorí opustili Nemecko v roku 1938 a usadili sa v americkom meste Milwaukee. Dcéra majiteľov pekárne vo Feldenheime Annelise prežíva radosti a strasti dospievania v atmosfére vzmáhajúceho sa antisemitizmu. Po prvom sklamaní v láske nájde šťastie v manželstve s majiteľom obchodu s topánkami Walterom. Protižidovské nálady sa však stupňujú, ktosi im dokonca hodí tehlu do okna. Navyše hrozia ďalšie represálie a životy členov židovskej komunity sú v nebezpečenstve. Annelise s manželom a dcérkou Ruth, ktorá sa im medzičasom narodila, sa podarí ujsť do Ameriky, ale doma nechá svojich rodičov v pevnej viere, že čoskoro prídu za nimi do Ameriky.
LAUREN FOX: POŠLI PO MŇA
Tatran, 2021

Dvojičky – objekty Mengeleho experimentov
Fascinujúci autobiografický príbeh dvoch sestier, ktoré iba zázrakom prežili sadistické experimenty doktora Mengeleho. Napriek hroznému osudu sa autorka rozhodla verejne odpustiť nacistom a zasvätiť svoj život vzdelávaniu ďalších generácií o hrôzach nacistickej ideológie. V lete roku 1941 nacisti deportovali Evu Mozesovú Korovú a celú jej rodinu do Osvienčimu. Eviných rodičov a staršie sestry poslali rovno do plynovej komory, kým Eva a jej sestra dvojička Miriam sa ocitli v rukách Mengeleho, ktorý bol známy aj ako Anjel smrti. Mali vtedy len desať rokov. Kniha Dvojčatá z Osvienčimu je príbehom o obrovskej statočnosti a odhodlaní prežiť tvárou v tvár extrémnemu zlu.
EVA MOZES KOR: DVOJČATÁ Z OSVIENČIMU
Ikar, 2021

Cesty, z ktorých niet návratu
Skúsený novinár a reportér Klas Ekman prináša strhujúci triler o úplne obyčajných ľuďoch, ktorým sa okolnosti vymknú spod kontroly a ocitnú sa v desivom víre udalostí, kde každý krok môže byť fatálnou chybou. Milenci Johan a Anna sa ubytujú v malomestskom hoteli, aby si tam užili spoločný víkend. Johan kvôli Anne práve opustil svoju manželku a teší sa na vášnivú noc. Anna má však iné úmysly: rozhodla sa ich aféru ukončiť. Rodina je totiž pre ňu dôležitejšia ako jej neustála túžba po šťastí. Víkend sa však nevyvíja podľa očakávania ani jedného z nich. Tragická chyba so smrteľnými následkami prinúti párik milencov urobiť osudové rozhodnutie, ktoré navždy zmení ich životy.
KLAS EKMAN: SCHOPNÍ VŠETKÉHO
Ikar, 2021

Pohľad do americkej histórie
Román oceňovanej americkej autorky Brit Bennett sa zaradil medzi desiatku najlepších kníh roku 2020. Sestry Vignesové, identické dvojčatá, spolu vyrastali v chudobnej komunite. V šestnástich utiekli z domu, lebo nezniesli predstavu, že by sa po zvyšok života plahočili v domoch boháčov ako upratovačky. Kým po úteku jedna žije ako beloška a svoj pôvod tají aj pred manželom, druhá uteká z násilného vzťahu s dieťaťom v náručí späť do rodného mesta. Ale aj keď ich delia dlhé kilometre a klamstvá, osudy dvojčiat sú ešte vždy prepletené. Čo sa stane s ďalšou generáciou, keď sa línie života ich dcér pretnú? Príbeh nerieši len rasovú otázku, ale aj trvalý vplyv minulosti, formujúcej rozhodnutia ľudí, ich túžby a očakávania.
BRIT BENNETT: STRATENÁ POLOVICA
Ikar, 2021

Kultová kniha pre milovníkov sci-fi
Keď sa povie Solaris, milovníkom sci-fi si vybaví nezabudnuteľný film ruského režiséra Andreja Tarkovského z roku 1972, nakrútený na motívy Lemovej knihy. Psychológ Kris Kelvin dorazí na planétu Solaris, kde je jeho úlohou skúmať záhadný oceán na jej povrchu. Niečo však nie je v poriadku. Na palube výskumnej stanice ho začnú prenasledovať bolestivé spomienky na bývalú lásku, ktoré sa zdajú viac ako len obyčajné preludy. Niečomu podobnému čelia aj ostatní výskumníci, ktorým sa vynárajú dávno potlačené a náhle hmatateľné zážitky. Vedci sa domnievajú, že oceán je v skutočnosti obrovským mozgom, ktorý vytvára tieto spomienky z neznámeho dôvodu. Je možné, že majú pravdu?
STANISŁAW LEM: SOLARIS
Ikar, 2021

Napínavý a nervydrásajúci román
Keď na pôde univerzity nájdu telá troch vedcov, ktorí zomreli za zvláštnych okolností, na mieste činu okamžite zatknú jediného podozrivého: Victora Lazara, rumunského prisťahovalca. Po nevysvetliteľných samovraždách, ktoré sa vo väznici odohrajú po jeho príchode, ho premiestnia na samotku, do bloku určeného pre najnebezpečnejších väzňov. Victorovi musia vypracovať psychologický posudok, ktorým poveria Alexa Madisona, bývalého forenzného psychológa, ktorý sa po nevydarenom prípade uchýlil k súkromnej praxi ako terapeut solventných klientov. Alex má podozrenie, že Victor svoje obete ovláda, využívajúc na to istý druh tranzu. Ale je také niečo skutočne možné?
ADAM SOUTHWARD: TRANZ
Lindeni, 2021

Matematické princípy, ktoré formujú náš život
Kniha britského univerzitného profesora Kita Yatesa nazvaná Matematika pre život vyvolala vo svete veľký ohlas. Kniha sa opiera o príbehy skutočných udalostí, vďaka ktorým zistíte, ako nájsť najlepšie miesto vo vlaku a najrýchlejší frontu u zeleninára, ako sa upokojiť tvárou v tvár nečakanej lekárskej diagnóze, ako sa poučiť z černobyľskej katastrofy aj ako zastaviť smrtiacu epidémiu. Spoznáte príbehy justičných omylov, ale aj investorov, ktorí prišli o bohatstvo. Odhalíte, ako nám matematika môže zmeniť život k lepšiemu, ako sa vyvarovať omylov alebo ako čítať správy a odhaľovať lži. Zistíte, že matematika je všade okolo nás, stačí sa len naučiť inak premýšľať a váš život sa môže zmeniť k lepšiemu.
KIT YATES: MATEMATIKA PRE ŽIVOT
Lindeni, 2021

Mohli by ste sa začítať:

Milan Rastislav Štefánik: Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami
Ako si z toho množstva kníh vybrať? Tak napríklad …
Román o mužskom priateľstve: Muž, ktorého asi poznám

Facebook Comments