Podľa slov čínskych vývojárov môže umelá inteligencia prekonať ľudí pri navrhovaní futuristických zbraní. Jedným dychom zároveň dodávajú, že najnovšie vyvinuli zatiaľ najmenšiu a najvýkonnejšiu cievkovú zbraň na svete. Téme sa venoval aj web scmp.com.

Takzvanú Gaussovu pištoľ vytvorili v Námornej inžinierskej univerzite vo Wu-chane pod vedením profesora Zhang Xia. Prototyp zbrane má hlaveň dlhú 12 cm a obsahuje tri za sebou idúce indukčné cievky napájané batériou, ktoré generujú elektromagnetické pole. To znamená, že na rozdiel od bežnej pištole sa guľka pri prechode cez hlaveň nedotýka jej stien. Guľka vyletí z hlavne maximálnou rýchlosťou a spätný ráz zbrane je prakticky nulový. Výskumníci zistili, že kinetická energia takto vystrelenej guľky  môže dosiahnuť až 150 joulov, čo je viac ako dvojnásobok energie potrebnej na vystrelenie smrteľného výstrelu. Na rozdiel od konvenčnej pištole sa dá nastaviť tak, aby strieľala aj nesmrtiace strely (napr. namiesto gumených projektilov používaných pri demonštráciach).

Najvýkonnejšou komerčnou prenosnou cievkovou puškou je momentálne GR-1 „Anvil“, v prepočte za 3315 € od americkej spoločnosti Arcflash Labs. Spoločnosť na svojom webe uvádza, že dokáže vygenerovať úsťovú energiu 85 joulov (porovnateľnú s malorážkou). Umelá inteligencia poskytla čínskym dizajnérom množstvo dôležitých údajov, ktoré takmer zdvojnásobili účinnosť zbrane v porovnaní s americkou puškou. To viedlo k rapídnemu zmenšeniu zbrane a zvýšeniu účinnosti. V súčasnosti Číňania plánujú použiť technológie AI na vytvorenie veľkých diel pre námorníctvo. Tie budú schopné vrhnúť projektil na vzdialenosť až 200 km rýchlosťou asi 6 000 km / h, čo je porovnateľné s rýchlosťou hypersonických rakiet.

VIDEO: GR-1 „Anvil

Mohlo by vás zaujať:

Šikovná Ashley vás to teraz pekne naučí
Zbrane 2. svetovej vojny: Obľúbený Mauser C96
Zberateľská pamiatka na pekelný Tobruk roku 1941

 

Facebook Comments