Iba tak sa dostaneme do amerického štátu Kentucky, na území ktorého sa nachádza obrovský podzemný systém Mamutej jaskyne. Doteraz bolo objavených neskutočných cca 650 km chodieb (čo je vzdialenosť medzi Karlovými Varmi v Česku a Trebišovom na Slovensku), pričom výskumníci v lete 2021 potvrdili ďalšie úseky v dĺžke asi 13 kilometrov. Verejnosti je sprístupnená len veľmi malá časť (prostredníctvom početných prevažne umelých vchodov).  Geológovia sa domnievajú, že jaskynný systém ešte ohľadom dĺžky nepovedal posledná slovo.

O vznik komplexu Mamutej jaskyne sa postarala voda raziaca si cestu cez mäkké vápencové podzemie po 7,5 milióna rokov. Za ten čas si pod zemou vytvorila dlhé chodby a rozľahlé sály s krasovou výzdobou aj podzemné jazerá. Jaskyňa pozostáva z piatich úrovní ležiacich pod sebou. Prvý prírodný vchod bol objavený koncom 18. storočia. Okrem veľkosti je zaujímavý aj pôvod názvu, lebo kosti mamuta sa tu nenašli, takže túto inšpiráciu môžeme rovno vylúčiť. Skôr sa prikláňame k možnosti, že chceli aspoň názvom upozorniť na jej veľkosť.

VIDEO:  Snímky jaskynných chodieb boli zachytené laserovými skenovacími senzormi a potom spojené, aby vytvorili priestorovú mapu jaskyne.

Jaskynný systém je neuveriteľný na preskúmanie a ponúka desiatky rôznych prehliadok, ktoré môžete pri návšteve absolvovať. Najkratšia trvá 30 minút a tá najdlhšia až 6,5 hodiny. Medzi najobľúbenejšie patrí dvojhodinová  „Domes & Dripstones. Ľudia s klaustrofóbiou a strachom z výšok si ale pobyt neužijú. V roku 1941 bolo miesto vyhlásené za národný park a zároveň patrí k svetovému dedičstvu UNESCO.

Mohlo by vás zaujať:

Demänovský jaskynný systém sa stal najdlhšou jaskyňou pohoria Karpát
Vedci konečne zostúpili do „pekelnej studne“
Jaskyňa Jomblang ponúka cestu do stredu sopky

Facebook Comments