Slanisko* je pozostatkom zaniknutého jazera. Nachádza sa v tektonickom prepadlisku v pampe medzi masívmi pohorí Sierra de Ancasti a Sierra Cordoba. Pri dĺžke 250 km a šírke 100 km zaberá rozlohu asi 6000 km², čo z nej robí tretiu najväčšiu soľnú pláň sveta. Komu by sa málilo, tak bolívijská Uyuni má rozlohu až 10 582 km2. Vzdušnou čiarou sú od seba vzdialené asi 450 kilometrov.

Návštevníci väčšinou začínajú výlet v mestečku Purmamarca. Stačí sa len prihlásiť u miestnych podnikavých predajcov kričiacich „salinas“, ktorých neprehliadnete. Suma na osobu je asi deväť dolárov (cca 8 €) za trojhodinový výlet. Po asi pol hodine jazdy kľukatými a hrboľatými cestami v plnom minivane sa dostanete na miesto. Pohodlnejšou a drahšou možnosťou je najať si auto s vodičom. Salinas Grandes sú stále prístupné a bez ďalšieho vstupného. Lepšie je sem ísť počas obdobia sucha ráno (máj až december), a máte miesto ako stvorené na kreatívne fotografie. Zaujímavé ale môže byť aj obdobie mokra (január až marec), keby vrstva vody na soľnom podklade vytvára zrkadlový efekt oblohy, takže to vyzerá, akoby ste kráčali v oblakoch.  Nezabudnite však slnečné okuliare a dobrú bundu.

*Slanisko je zvláštny typ mokradí, pre ktoré je typická veľká salinita (obsah soli v pôde a vode). Existuje niekoľko spôsobov vzniku slanísk. V blízkosti morí je samozrejme na vine morská voda, ale slaniská môžu vznikať aj vo vnútrozemí. V týchto prípadoch obvykle vzniká zasolenie vďaka minerálnym prameňom (teda prameňom bohatým na minerály, ako sú rôzne soli). Inokedy sa v pôde hromadí soľ vďaka striedavému vlhkému a suchému počasiu – voda sa vyparuje a vťahuje tým do pôdy minerálne látky. (zdroj: wikipédia)

Mohlo by vás zaujať:

Jazero Berryessa pôsobí ako z iného sveta
Raj pre potápačov: Milford Sound je jazero aj more v jednom

Facebook Comments