K takým patril aj notoricky známy John Gotti, jeden z najznámejších gangstrov newyorkského podsvetia.

Od násilného chlapčiska po nedotknuteľného šéfa
Gotti sa narodil do chudobnej rodiny, bol piatym z trinástich detí rodičov Johna a Fannie, ktorí boli obaja talianski imigranti žijúci v Bronxe v New Yorku. Od skorého veku bolo z neho problémové dieťa, z ktorého postupne vyrástol mladý líder miestneho gangu v Brooklyne. Už ako tínejdžer sa zaplietol s Carminom Faticom, členom známej mafiánskej rodiny Gambino, ktorá ovládala veľkú časť organizovaného zločinu v New Yorku. Počas štúdia na strednej škole, ktorú ani nedokončil, mal pravidelné problémy so zákonom, keď bol niekoľkokrát zatknutý.

Thomas Cacciopoli a John Gotti junior. Foto: wikipedia

Rodina Gambino
Aj po vstupe do zločineckej rodiny Gambino Gotti nedokázal opustiť svoje podnikanie s heroínom, aj keď vedel, že je to proti rodinným pravidlám. Ostatní členovia zistili Gottiho aktivity až po mnohých rokoch v 1985, čo viedlo k veľkým vnútorným rozporom. Postupom času Gotti prevzal kontrolu nad najmocnejšou a najziskovejšou z newyorských mafiánskych rodín. Sám sa bál o vlastný život kvôli drogovým prešľapom. Jeho trik bola staromódna metóda zavraždiť svojho predchodcu, ktorým bol Paul Castellano. Ten si ohrieval svoje miesto v rodine od roku 1975. Castellanovu vraždu ostatné rodiny neschválili a to bol práve dôvod na pokračujúce vzájomné nepriateľstvo. Gotti často vzbudzoval pozornosť svojím extravagantným životným štýlom, vycibreným elegantným zovňajškom a pózovaním pred novinármi, vtedy ho začali prezývať „Daper Don“. Výstrednosť mu však prispievala k postupne zväčšujúcej sa nenávisti od ostatných mafiánov.

Foto: wikipedia

„Teflon Don“
Skutočnosť, že Gotti bol verejne známy, mu dlho počas 80. rokov neubližovalo. Po dlhé roky sa dokázal obhájiť a poraziť federálne obvinenie vďaka nedostatku evidencie a zatrašovaniu svedkov. V tom období mu prischla prezývka „Teflon Don“, ale nie nadlho. Miestne orgány spolu s FBI začali prípady vyhrávať proti Gottiho blízkym spolupracovníkom a pokračovali vo vyšetrovaní aj proti ich samotnému bossovi. Nakoniec v roku 1992 ho federálni agenti zatkli v newyorskom klube Ravenite Social Club. Gotti bol obvinený z vydierania, piatich vrážd, nezákonného hazardu, obchodovaniu s pôžičkami, z podplácania, obchodovaniu s drogami a z daňových únikov. Dôkazy proti Gottimu boli dostačujúce a zahŕňali inkriminované odpočúvanie. Súd odmietol prepustiť Gottiho a zároveň nesúhlasil s obhajobou jeho dvoch právnikov, pretože obaja boli súčasťou zločineckej organizácie. Salvatore Gravano, Gottiho zástupca ho zradil, svedčil proti nemu a pomohol FBI Gottiho zatknúť. „Teflon Don“ bol nakoniec odsúdený na doživotie.

Foto: silive.com

Gangstrov nasledovník
Doktori diagnostikovali Gottimu rakovinu hrdla v roku 1998, ktorú mu dočasne vyliečili. Napriek tomu sa mu diagnóza vrátila a vo federálnej väzenskej nemocnici v roku 2002 zomrel. Kontrolu nad rodinou Gambino prevzal Gottiho syn John Gotti junior, ktorý bol následne o niekoľko rokov zatknutý a obvinený z vydierania a vraždy, avšak nakoniec bola obžaloba sudcom zamietnutá. Gottiho príbeh bol sfilmovaný v roku 2018 v hlavnej úlohe s Johnom Travoltom v kriminálnej dráme Gotti.

Mohlo by vás zaujať:

Najšikovnejší zločinci: Políciu privádzali do zúfalstva
Bonnie, Clyde a romanca, ktorú ukončili zbrane
Najlepšie gangsterské filmy všetkých čias

Facebook Comments