Máme pre vás inšpiráciu na drevený mažiar, aký bežne nekúpite. Základom sú na rozmer narezané kláty mladej lieskovej guľatiny. Tú najprv očistíte a zlepíte do tvaru hranice 3×3 (ako na oheň). Ďalším krokom je narezanie tenších konárov na rovnakú dĺžku. Tie sa musia zmestiť do otvorov vzniknutých medzi hrubšou guľatinou. Nateraz ide drevo bokom.

Druhou fázou je príprava vodotesnej obdĺžnikovej bedničky, kde sa naskladané drevo zaleje zafarbenou epoxidovou živicou. Odtieň záleží od vašej fantázie alebo prípadnej obľube obdarovaného. Dbajte na poriadne zatečenie živice do každého otvoru. Prázdne miesta alebo veľké bubliny sa neskôr ťažšie opravujú. Všetko nechajte dôkladne vyschnúť.

Treťou fázou je orezanie prebytočných hrán do približného kruhu. Medzi skľučovadlo a koníka upnite obrobok, a smelo sa pustite do sústruženia. Veľkosť, tvar a detaily sú už v kompetencii majstra. Po hrubej práci s nožmi sa všetko vyhľadí brúsnym papierom a ošetrí olejom na drevo (napr. vhodným pre styk s potravinami). Ak potrebujete, ako vo videu, k mažiaru aj drevenú paličku, potom si s malou obmenou zopakujete druhú fázu. Držíme palce.


Mohlo by vás zaujať:

„Gumipuška“ pre pokročilých: Radosť z presného zásahu
Živý kutil Tim: Robí z ničoho niečo
Každý chlap by si raz mal vyrobiť vlastný nôž

Facebook Comments