Prvá zmienka sa datuje do roku 1260. K pôvodne ranno gotickému hradu časom pribudol renesančný zámok (koncom 17. storočia), pričom oba objekty sú tu vo vzácnej symbióze. V stredoveku plnil pre svojich majiteľov dôležitý oporný obranný bod. Podľa archeologického prieskumu tu bolo v hradbách vybudovaných šesť valcovitých veží. Počas švédskej okupácie (1643) celý objekt utrpel značné škody. Majitelia našťastie sídlo opäť postupne opravili, modernizovali a rozšírili.

Do zámku sa vchádza z juhozápadnej strany po kamennom moste nad hlbokou priekopu. Trojposchodový hlavný zámocký palác má obdĺžnikový pôdorys. Dominantou je valcová veža s hladomorňou. Až do roku 1945 bol hrad Úsov vo vlastníctve šľachtického rodu Lichtenštajnov. Odvtedy poskytol svoje priestory prvej lesníckej škole na Morave, mlynárskej školy aj v obecnej menšinovej škole.  Od roku 1964 je celý areál chránenou kultúrnou pamiatkou. V roku 1995 pribudol do majetku mesta.

Foto: pixabay.com / BigTcz

Info pre turistov:
Dostupnosť zámku na okraji rovnomennej obce  je asi desať minút po rovine z parkoviska pri reštaurácii Zámecká. V zámku sídli lovecko – lesnícke múzeum (Martinelliho palác). Jeho unikátna zbierka trofejí a preparovaných zvierat z Európy, Indie a Afriky je ojedinelá v rámci strednej Európy. Niektoré exponáty  majú viac ako sto rokov. Okrem pondelka majú počas sezóny (apríl – október) otvorené od 9:00 do 16:30 / 18:00 / 19:00. Od novembra do marca je zámok zatvorený. Vstupné je takmer symbolické. V obci môžete navštíviť aj židovský cintorín, alebo po pár minútach jazdy autom na sever aj skalný útvar a rozhľadňu Bradlo či jeleniu oboru Lipinka. Smerom na severozápad je v dedine Nemile železničný skanzen, a za ním zrúcanina hradu Hoštein. Smerom na východ sú do pol hodiny autom aj hrady Sovinec a Šternberk.

Máte radi české hrady?

Hrady a zámky Európy: Rožmberk
Hrady a zámky Európy: Křivoklát

Facebook Comments