Americká armáda potrebovala niečo účinné na preklenutie medzery medzi pištoľou a puškou, aby vyzbrojila výsadkárov, dôstojníkov, obsluhu ťažkých zbraní, vodičov, spojárov… Firma Winchester preto vyvinula samonabíjaciu dlhú karabínu M1 zdokonalenú konštruktérom Davidom M. Williamsom. Pre zbraň vyvinuli aj nový výkonný náboj ráže .30 (7,62 mm) pištoľového typu. Do výzbroje bola zavedená v októbri 1941 pod názvom Cal. 30. Carbine M1. Svojimi vlastnosťami ale prekonala očakávanie, a tak sa právom zaradila medzi obľúbené zbrane pechoty.  Bola ľahká, jednoduchá a s dostatočným zásobníkom.

Zbraň funguje na princípe odberu prachových plynov priečnym kanálikom v stene hlavne. Po vystrelení posledného náboja nie je záver v zadnej polohe. Schránkový zásobník zospodu pred spúšťou sa musí vymeniť za plný. Po natiahnutí záveru je karabína opäť pripravená a streľbu. Na rozborku stačí len demontážny kľúč na povolenie matice piestu. Bojovú premiéru si M1 odbila
pri invázii v severnej Afrike počas novembra 1942. Odvtedy sa zúčastnila mnohých vojnových konfliktov po celom svete.

Karabina M1
Používaná  v rokoch: 1942 – 60. roky
Dĺžka:  zbrane 904 mm, hlavne  458 mm
Munícia:  .30 Carbine (7,62 x 33 mm)
Zásobník: schránkový  na 15 alebo 30 nábojov
Úsťová rýchlosť: 600 m/s
Maximálny dostrel: 300 m
Hmotnosť:  2,36 kg (bez zásobníka)
Varianty: M1, M1 A1 (oceľová sklopka), M2 (streľba jednotlivými ranami, možnosť bodáku, zásbník na 30 nábojov), M3 (pre nočný boj)
Vyrobených: počas vojny vyše 4 milióny kusov
Konflikty: 2. svetová vojna,  vojna v Kórei, vojna vo Vietname

Mohlo by vás zaujať:

Zbrane 2. svetovej vojny: SVT-40
Zbrane 2. svetovej vojny: SG 43
Zbrane 2. svetovej vojny: Obľúbený Mauser C96

 

Facebook Comments