Snáď neodmietnete malé virtuálne pozvanie do prírodného národného parku Ergaki. Nachádza sa v pohorí Západné Sajany v južnej Sibíri v Rusku. Najvyšším bodom je vrch Zvyozdniy (2265 m.n.m.). Desiatky kilometrov štvorcových takmer nedotknutej prírody, krištáľové jazerá, pozoruhodné vrcholy a skalné útvary, a k tomu úžasné výhľady. Ľudia sem prichádzajú za turistiku, trekkingom, horolezectvo či lyžovaním. Výlet sem je veľkou inšpiráciou pre fotografov prírody či tých, ktorí potrebujú vyčistiť myseľ z únavného mestského kolotoča.

V 90. rokoch nastal v regióne nepredvídateľný prelom v rozvoji cestovného ruchu. Po rozpade Sovietskeho zväzu (1991) bolo problematické dostať sa do populárnych stredísk alpinizmu a horolezectva (Kaukaz, Pamír a Pamír-Altaj a Ťanšann ). Podnebie a prírodné podmienky hrebeňa Ergaki poskytli jedinečný prírodný zážitok a prilákali množstvo turistov. Zimné a letné majstrovstvá v alpinizme a lezení v Krasnojarskom kraji sa tu konajú od roku 1995.

Ergaki bolo v roku 2005 oficiálne vyhlásené za prírodný park. V máji 2006 ho navštívil aj dánsky princ Henrik (†83, zomrel 20.2. 2018), ktorý bol čestným prezidentom Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) pre Dánsko a známym ochrancom prírody. Symbolom parku je jeleň pižmový ako symbol znovuzrodenia. Jeleň bol takmer vyhubený pre svoje pižmo používané v kozmetickom priemysle, v súčasnosti je podľa IUCN* klasifikovaný ako ohrozený.

IUCN*  – Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov.

Mohlo by vás zaujať:

Vovnushki: Jedinečná pamiatka ingušskej histórie
Aký je život v najsevernejšom meste Ruskej federácie?
Vardzia: Úžasné skalné mesto vydržalo iba sto rokov

Facebook Comments