Štúdia vykonaná na univerzite v Plymouthe (a uverejnená na ich webe plymouth.ac.uk)  sa sústredila okolo centra udržateľnosti – budovy zo  70. rokov minulého storočia v univerzitnom kampuse  – a porovnávala, ako efektívne dve časti  stien zadržiavali teplo. Hoci jedna z týchto častí bola na rovnakej západnej strane, bola dodatočne vybavená vonkajšou fasádou, ktorá pozostávala z flexibilného systému plstených textílií s vreckami pôdy a výsadby. Po päť týždňovom meraní výskumníci zistili, že množstvo tepla strateného cez stenu dodatočne vybavenú obývacou fasádou bolo o 31,4 % nižšie ako pri pôvodnej (holej) konštrukcii.

Aké sú hlavné výhody živej zelenej fasády?
– znižuje tepelné straty budovy o cca 30 percent
– ide o lacné a ekologické zateplenie
– šetrí energie potrebné na vykurovanie
– listy rastlín čistia okolitý vzduch a produkujú kyslík
– zachytáva prach a znižuje hluk z okolia
– v lete zabraňuje prehrievaniu budovy
– teplota vnútri domu je stabilnejšia

„S pribúdajúcim počtom ľudí v mestách je zelená infraštruktúra jedným z možných prírodných riešení pre potláčanie klimatickej zmeny a zároveň zvýšením kvality života. Zelená fasáda čistí vzduch a zvyšuje biodiverzitu… Naše štúdie naznačuje, že zelené fasády môžu ušetriť aj energetické výdavky na vykurovanie a klimatizáciu,“ tvrdí Dr. Thomas Murphy z Plymoutheskej univerzity.

V Spojenom kráľovstve budovy priamo tvoria 17 % emisií skleníkových plynov, a vykurovanie priestorov predstavuje viac ako 60 % všetkej energie spotrebovanej v budovách. Spomínaná univerzita je celosvetovo známa svojím výskumom technológií udržateľných budov a zistenia tejto štúdie sa už presadzujú ako súčasť univerzitného projektu Sustainability Hub: Low Carbon Devon.

Foto: pixabay.com / djedj

Mohlo by vás zaujať:

Filtration: Monumentálna a ekologická architektúra
Návrat do praveku? Ide to aj bez techniky
Miliardár chce postaviť nové mesto budúcnosti v púšti

Facebook Comments