Inšpirované skutočnou vlakovou lúpežou
Napínavý a majstrovsky vyrozprávaný príbeh, od autora Jurského parku, je inšpirovaný udalosťami z roku 1855, keď pri lúpeži ukradli z vlaku smerujúceho z Londýna do Folkestonu vyše sto kilogramov zlata, ktorých dnešná trhová cena sa pohybuje okolo milióna libier. Upršaný Londýn polovice devätnásteho storočia. Kým jedni sa tu kúpu v okázalom bohatstve, iní sa plahočia v odpudzujúcej špine a biede. Medzi obidvoma extrémami sa s dokonalou ľahkosťou pohybuje tajuplný džentlmen. Bohatý, príjemný a vynachádzavý tridsiatnik Edward Pierce si berie na mušku tých, čo netrú núdzu, spriadajúc pritom zločin storočia. Komu by čo i len napadlo, že džentlmen z lepšej spoločnosti môže zosnovať takú trúfalú lúpež?
MICHAEL CRICHTON: VEĽKÁ VLAKOVÁ LÚPEŽ
Lindeni, 2021

Kniha poviedok od majstra severského krimi
Jo Nesbø, najznámejší a najčítanejší autor severského krimi na Slovensku, prichádza s poviedkovou knihou. Vyšetrovateľ sa vďaka trpkej životnej skúsenosti stáva expertom na zločiny spáchané zo žiarlivosti. Podarí sa mu vystopovať muža podozrivého z vraždy svojho dvojčaťa? O tisíce kilometrov ďalej nájde taxikár náušnicu svojej manželky v šéfovom aute. Ako sa tam dostala? V lietadle vysoko nad oblakmi sedí žena, ktorá sa rozhodla skončiť život pre manželovu neveru. Môžu jej nečakané city k tajomnému spolucestujúcemu zvrátiť vývoj udalostí? Zdanlivo jednoduché otázky prinášajú prekvapivé odpovede. Kniha je tak delikátnou mozaikou, ktorá poteší priaznivcov temných a strhujúcich príbehov.
JO NESBO: ŽIARLIVEC A INÉ PRÍBEHY
Ikar, 2021

Znepokojujúci skutočný príbeh
Investigatívny novinár Hannes Råstam sa vo svojej knihe venuje najväčšiemu švédskemu justičnému omylu v dejinách. V roku 1992 sa Thomas Quick (vlastným menom Sture Bergwall) priznal k vražde malého chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k ďalším tridsiatim vraždám. Råstam podrobne preskúmal všetky dôkazy, forenzné detaily, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj rozsudky a dospel k názoru, že nie je presvedčený o Quickovej vine, keďže ho odsúdili len na základe nepriamych dôkazov. Na jar 2008 sa vybral na psychiatrickú kliniku, kde si Thomas Quick odpykával doživotný trest. Mal preňho pripravenú jedinú otázku. Odpoveď na ňu bola desivejšia ako sám odsúdený…
HANNES RASTAM: PRÍPAD THOMASA QUICKA

Lindeni, 2021

Historická detektívka so známym rozprávkarom
Historická detektívka, v ktorej je hlavným podozrivým legendárny rozprávkar Hans Christian Andersen sa odohráva v roku 1834 v Kodani. V prístave našli zohavené telo mladej prostitútky. Jej sestra identifikuje vraha. Je ním Hans Christian Andersen, mladý neúspešný spisovateľ, ktorého v deň vraždy videla odchádzať z izby obete vo verejnom dome. Hans Christian musí získať dôkazy o svojej nevine a nájsť skutočného vraha. Hľadanie pravdy ho prevedie podsvetím mesta zmietaného chudobou, chorobami, sociálnym napätím a špinavými zločinmi. Zaháji vlastné vyšetrovanie a snaží sa získať na svoju stranu hlavnú svedkyňu, pretože inak bude jeho budúcnosť spečatená..
A. J. KAZINSKI a THOMAS RYDAHL: VRAŽDA MORSKEJ PANNY
Lindeni, 2021

Mýtické rozprávanie o ľudskom údele
Nový román Johna Boyna je univerzálny príbeh o dejinách ľudstva. Jeho základom je rodina – otec, mama a dvaja synovia. Jednému z nich koluje v žilách pomsta, druhý má umeleckú dušu. Jeden odchádza, druhý zostáva. Ich osudy zmenia ľudia, ktorí im vstúpia do života. Putovanie k bránam múdrosti je epické rozprávanie pokrývajúce veľkolepý časový úsek dvetisíc rokov. Osudy hrdinov sa pretínajú na rôznych miestach a v rôznych dobách – od Palestíny na začiatku prvého tisícročia až po život vo vesmíre v treťom tisícročí. Najnovšia kniha známeho írskeho spisovateľa je zatiaľ jeho najambicióznejším dielom, priam mýtickým rozprávaním o ľudskom údele.
JOHN BOYNE: PUTOVANIE K BRÁNAM MÚDROSTI
S
lovart, 2021

Život a doba Emila Zátopka
Táto kniha je prvou zahraničnou biografiou, ktorá dokumentuje nevšedný vzostup, pád a rehabilitáciu muža, ktorý bol vyhlásený za „najväčšieho bežca všetkých čias“. Je to tiež príbeh zlatého veku športu, ktorý sa odohrával na pozadí ohavností studenej vojny. Z londýnskej olympiády v roku 1948 do českých väzenských lágrov – toto je trýznivý a súčasne povznášajúci príbeh o prežití. Zatiaľ čo Zátopek stúpal na vrchol svojej svetovej slávy, jeho bývalého trénera zatkli a mučili. Ich rozdielne cesty odhaľujú, aká nevypočítateľná je sláva, lebo v čase, keď sa Zátopkov svet zrútil, sa ich cesty opäť skrížili. Jediné, čo obom mužom zostávalo, bolo vydržať a zostať silní.
RICK BROADBENT: VYTRVALOST
Slovart, 2021

O poznaní a jeho nepriateľoch
V dnešnej postfaktuálnej dobe je dobré si neustále pripomínať dôležitosť overovania zdrojov a vyhľadávania pravdivých faktov a informácií. Každý deň sa totiž stretávame s konšpiráciami a hoaxami. Nebezpečné je, ak ich považujeme za fakty, ak tvrdíme, že sú pravdou bez toho, aby sme si overili ich zdroj, ich relevanciu. Stačí otvoriť sociálne siete a okamžite sa na nás vyrúti záplava „faktov“, ktoré často nie sme schopní kriticky posúdiť a filtrovať. Ako sa zorientovať v spleti a najmä množstve informácií? Ako overovať zdroje, ako pátrať po podstate? Kniha profesorky teoretickej filozofie, pôsobiacej na univerzite v Štokholme, Asy Wikforss vám v tom pomôže.
ASA WIKFORSS: ALTERNATÍVNE FAKTY
Ikar, 2021


Ďalšie zaujímavé popísané strany:

Román o mužskom priateľstve: Muž, ktorého asi poznám
Aj by ste si niečo dobré prečítali, ale neviete presne čo?
Volavka … voľné pokračovanie detektívneho príbehu Červ

Facebook Comments