Doposiaľ sa do vesmíru pozrelo 578 ľudí, ak teda za vesmír považujeme všetko, čo sa nachádza nad takzvanou Kármánovou hranicou vo výške približne 100 km nad zemským povrchom. V drvivej miere išlo o profesionálnych amerických astronautov a sovietskych, resp. ruských kozmonautov. Avšak v zozname 578 mien nájdeme aj niekoľko vesmírnych turistov, pričom štyria medzi nich pribudli v rámci nedávnej misie Inspiration4.

Foto: Twitter-@inspiration4x

Za vôbec prvého vesmírneho turistu je považovaný americký milionár Dennis Tito, ktorý sa v roku 2001 dostal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tito za svoju cestu do vesmíru zaplatil ruskej strane, ktorá jeho pobyt na ISS zastrešovala, približne dvadsať miliónov dolárov a v čase letu mal už šesťdesiat rokov. Počas nasledujúcich ôsmich rokov ho napodobnilo sedem ďalších vesmírnych turistov, po ktorých nasledovala dlhá odmlka až do júla 2021. Vtedy sa za Kármánovu hranicu počas krátkeho desaťminútového letu dostala posádka lode spoločnosti Blue Origin, pričom na jej palube bol aj Jeff Bezos, zakladateľ Blue Origin a najbohatší človek na svete.  Súčasný vývoj, najmä pod vplyvom súkromných „dopravcov“ ako sú Blue Origin a SpaceX, nahráva tomu, že za hranicu zemskej atmosféry sa v blízkom čase pozrie oveľa viac ľudí, ktorí nie sú astronautmi.

Foto: Twitter-@inspiration4x

Všetko riadila automatika
„Noví“ vesmírni turisti sú však od tých z rokov 2001 až 2009 odlišní v tom, že necestujú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ale súkromné spoločnosti ich svojimi raketami vynesú za pomyslenú hranicu medzi zemskou atmosférou a vesmírnym priestorom. Často len na veľmi krátky čas, iba na pár minút.

Z tohto vzorca sa trochu vymykala nedávna misia Inspiration4 spoločnosti SpaceX. Misia totiž trvala takmer tri celé dni a posádka vo vesmírnej lodi Dragon teda nevyletela len priamo nahor, aby hneď na to začala klesať späť na zemský povrch, ale pohybovala sa po obežnej dráhe Zeme a to dokonca až vo výške 585 kilometrov. To je vyššie ako Zem obieha Medzinárodná vesmírna stanica. Misia bola výnimočná aj tým, že celú jej štvorčlennú posádku tvorili vesmírni turisti a na palube chýbal profesionálny astronaut. Umožnila to skutočnosť, že celý let prebiehal automatizovane a bez prispenia posádky. Tá však podstúpila aspoň základný výcvik, aby bola pripravená zasiahnuť, pokiaľ by si to vyžiadali nepredvídané okolnosti.

Misia odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska, z miesta, kde svojho času leteli na Mesiac aj astronauti z programu Apollo. Po necelej štvrťhodine sa vesmírna loď Dragon oddelila od nosnej rakety Falcon 9, ktorej prevažnú časť je možné použiť opakovane a tým sa šetrí podstatná časť nákladov. Hlavný stupeň rakety je schopný po vynesení vesmírnej lode vrátiť sa na Zem a vertikálne pristáť na stanovenom mieste, ktorým je plošina na morskej hladine.

Foto: Twitter-@inspiration4x

O plnení snov
Veliteľom misie bol 38-ročný americký miliardár Jared Isaacman, ktorý ju celú zafinancoval, a teda zaplatil aj za zvyšné tri miesta posádky. Presná cena misie nebola zverejnená, no odhaduje sa, že by mohlo ísť o približne 30 miliónov dolárov. „Splnil som si svoj osobný celoživotný sen, no zároveň som si uvedomoval aj zodpovednosť, ktorá plynula z toho, že som bol veliteľom misie. Bola to historická cesta a dúfam, že nám všetkým pomôže pochopiť, aká dôležitá je samotná inšpirácia a aké výnimočné veci sú ľudia vďaka nej schopní dosiahnuť,“ povedal Isaacman pre oficiálnu stránku misie. Inspiration4 má slúžiť aj na odštartovanie zbierky pre detskú nemocnicu Sv. Tadeáša v meste Memphis, ktorá lieči deti s rakovinou. Cieľom je vyzbierať 200 miliónov USD, pričom samotný Isaacman poskytne polovicu tejto sumy.

Svojich troch členov posádky si zakladateľ spoločností Shift4Payments a Drake International vybral v súťaži, v ktorej napokon uspeli zdravotná sestra Hayley Arceneauxová, profesorka geológie Sian Proctorová a veterán amerického letectva Christhoper Sembroski.  Značnú symboliku so sebou nesie predovšetkým účasť Hayley Arceneauxovej, ktorá pracuje ako sestrička práve v spomínanej nemocnici Sv. Tadeáša. Dvadsaťdeväťročná Arceneauxová má za sebou silný životný príbeh, keďže ešte ako malému dievčaťu jej kvôli rakovine museli amputovať ľavú nohu a lekársku starostlivosť dostala práve u Sv. Tadeáša, kde sa neskôr aj zamestnala. „Bola to pre mňa neuveriteľná pocta byť súčasťou tejto misie, ktorá nielen že chce vyzbierať financie na záchranu životov, ale zároveň ukazuje ľuďom, ktorí prekonali rakovinu, že všetko je možné,“ vyjadrila sa Arceneauxová.

Foto: iStock

Veľké plány z Japonska
Koncom tohto roka by sa medzi vesmírnych turistov mali zaradiť aj Japonci Yusaka Maezawa a Yozo Hirano, ktorých má ruský Sojuz dopraviť na ISS. Ich misia by mala trvať dvanásť dní, pričom úspešný biznismen Maezawa dokonca plánuje v roku 2023 financovať týždňovú expedíciu k Mesiacu na vesmírnej lodi SpaceX. Posádku, v ktorej by mali byť najmä umelci, ktorí dokážu sprostredkovať svoj zážitok ostatným, chce vybrať spomedzi viac ako milióna uchádzačov.

Foto: Twitter-@inspiration4x

Mohlo by vás zaujať:

Kolonizátori Marsu si budú vyrábať palivo na mieste
Michaela Musilová: Slovenská veliteľka marťanskej misie na Havaji
Skúsime to cez vesmír. Veľké ambície si žiadajú veľké investície

Facebook Comments