Úplne nanovo definuje elektrickú mobilitu so vzrušujúcim výkonom a nasadzuje technologickú latku poriadne vysoko. Novinka prichádza s nadčasovým dizajnom, inovatívnym interiérom a progresívnou konštrukciou, ekokologickými materiálmi, head-up displejom, vysokým elektrickým výkonom, vo verzii GT so zrýchlením z 0 na 100 za 3,5 sekundy s max. rýchlosťou 260 km/h, ultrarýchlym dobíjaním a dojazdom až 528 kilometrov. S podporou globálneho ambasádora značky Kia, španielskej tenisovej hviezdy Rafaela Nadala, posilňuje elektrifikovanú mobilitu.

Foto: kia.com

Inšpirácia pre všetky naše zmysly
Úplne nový plne elektrický crossover Kia EV6 sme si mohli s našou redakciou otestovať v najlepšom prostredí spojenom s optimálnym zážitkom z jazdy – v slnkom zaliatej španielskej Andalúzii. Starostlivo vybraných päť rôznych trás zvýraznilo širokú škálu pôsobivých jazdných vlastností a možností riadenia nášho testovacieho modelu Kia EV6 GT-line, ktorý je jednou z troch dostupných verzií. Tento moderný športový crossover je navrhnutý tak, aby vytvoril jedinečný a pútavý športový vzhľad s prvkami futurizmu. To, že na cestách zaujal, sme si overili aj v praxi.

Foto: BREAK

Výkonný a športový
Vydali sme sa s modelom EV6 na dynamickú horskú cestu pri meste Igualeja. Pre väčší zážitok z jazdy sme si zapli športový režim z možností Eco, Comfort, Sport a užili sme si dokonalú zábavu na ceste plnej zákrut v štýle rally. Vyspelosť modelu Kia EV6 GT-line sa pri testovaní prejavila aj v rámci jazdných vlastnosti. Platforma E-GMP prináša možnosť variovať kapacitu akumulátorov, výkon aj voľbu medzi pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. Základný batériový blok má kapacitu 58 kWh. Kombinuje sa so zadným elektromotorom s výkonom 125 kW, alebo ak sa rozhodnete pre pohon oboch náprav, výkon dvoch motorov vzrastie na 173 kW. Verzie s predĺženým dojazdom Long Range a kapacitou 77,4 kWh sú tiež dve. Základná má zadný elektromotor s výkonom 168 kW. Nad ňou stojí verzia AWD s dvojicou motorov a systémovým výkonom až 239 kW označovaná ako GT-Line. Spolu s krútiacim momentom 605 Nm ponúka toto auto priam omamné zrýchlenie. Veď na stovku to zvláda za 5,2 sekundy. Naša spiatočná trasa viedla prevažne z kopca, takže sme mali príležitosť vyskúšať si inteligentný rekuperačný brzdový systém modelu EV6, ktorý má šesť rôznych úrovní, aby sa dosiahla maximálna účinnosť. Toto elektrické vozidlo sa ale cíti ako doma vo všetkých prostrediach.

Foto: BREAK

Platforma E-GMP
Moderný elektromobil EV6 si, samozrejme, zakladá aj na použitých technológiách. Crossover je postavený na novej platforme pre elektromobily s označením E-GMP. S daným technickým základom úzko súvisí aj podpora až 800 V nabíjacej infraštruktúry. To EV6 radí medzi najvyspelejšie elektromobily. Za optimálnych podmienok a pri použití vhodnej infraštruktúry dokáže testovaný model podporovať rýchle nabíjanie s výkonom až 350 kW! To v praxi znamená dobitie batérie z kapacity 10 % na 80 % len za približne 18 minút, pričom dojazd možno zvýšiť o 100 kilometrov za necelé 4,5 minúty. Kia EV6 je schopná aj obojsmerného nabíjania a poslúži ako „veľká powerbanka“ pre dobíjanie (3,6 kW) iných zariadení vrátane elektromobilov. Skúsili sme si teda nabiť mobilný telefón – úspešne!

Foto: BREAK

Maximálna bezpečnosť a asistenčné služby
V testovacom centre Kia v Malage sme si mali možnosť vyskúšať, aké to je jazdiť v modeli EV6 so zatemnenými oknami pomocou špičkového systému monitorovania okolia vozidla (SVM). Tento systém je praktický pri parkovaní a ďalších náročných manévroch. Pri tomto jedinečnom teste sa zvýraznila pôsobivá čistota zobrazenia 360-stupňového pohľadu kamery na obrazovke informačno-zábavného systému. Vyskúšali sme si aj ďalšie špičkové bezpečnostné systémy modelu EV6, napríklad asistenta na predchádzanie kolíziám s križujúcimi vozidlami vzadu (RCCA) a asistenta na predchádzanie čelným zrážkam (FCA). Lepšia viditeľnosť však znamená aj bezpečnejšiu jazdu. Práve tú zabezpečuje inteligentný systém predných svetlometov, ktorý zaznamenáva okolité vozidlá a automaticky ovláda diaľkové svetlá bez oslepovania ostatných účastníkov cestnej premávky.

Foto: BREAK

Priestranný a inšpirujúci
Dávku pozitívnych emócií v nás prebudila priestranná kabína vozidla vyvinutá s ohľadom na komfort a priestor všetkých cestujúcich a ich individuálnych potrieb. Štýlové tvary, rovná podlaha, relaxačné sedadlá, výnimočné pohodlie a dostatok priestoru na nohy, keďže stredový tunel pre prevodovku nie je potrebný. Napriek kompaktným vonkajším rozmerom má model EV6 rázvor 2 900 mm, takže v kabíne je priestor ako v mnohých stredne veľkých SUV.

Informačno-zábavný systém
V nadčasovom interiéri elektromobilu novej generácie sa nachádza displej s dvomi 12,3-palcovými, bezrámovými obrazovkami s miernym zakrivením pre minimalizáciu odleskov, ktorý sa tiahne od volantu až po líniu stredovej konzoly, head-up displej s rozšírenou realitou, dotykový panel, pripojenie na internet alebo ovládanie na diaľku cez aplikáciu. Určite poteší aj výkonný audiosystém Meridian s priestorovým zvukom a 14 reproduktormi.

Foto: BREAK

Udržateľné materiály
Po zážitku z detailne prepracovaného interiéru nás na prvý pohľad upútali aj použité organické materiály a výraznejšie farby. Vnútorná strana dverí a podlaha v novom EV6 je vyrobená z recyklovaných materiálov a sedadlá sú potiahnuté vegánskou kožou, čím sa z neho stáva ekologicky uvedomelé vozidlo. Dynamické, mohutné a estetické línie modelu EV6 sa riadia dizajnovou filozofiou „Zjednotenie protikladov“. Tá sa podľa návrhárov inšpiruje kontrastmi, ktoré sú typické pre prírodu a ľudstvo.

(Kliknutím na tabuľku sa vám ukáže vo väčšom rozlíšení)

Pri značke ešte ostaneme:

Kia EV6: Prvý elektromobil v duchu novej filozofie značky
Redakčný test: Kia ProCeed – Rodinný rýchlik
Kia Telluride. Juhokórejský koncept mohutného SUV

Facebook Comments