V tento deň zomrel obľúbený spevák a skladateľ, ktorého všetci poznali pod prezývkou Meky (†69).  Smutná správa, ktorá to oznámila sa objavila na jeho oficiálnom insta profile. Zomrel spevák a skladateľ Miroslav Žbirka. „Správy o mojej smrti sú pravdivé, to by řekl Meky, kdyby žil,“ Príčinou predčasnej smrti bol komplikovaný zápal pľúc. Do posledných chvíľ s ním bola manželka Katka.

Narodil sa 21.10.1952 v Bratislave. Od puberty hrával na Račianskom mýte len tak pre seba a potešenie okolia. Ovládal gitaru aj angličtinu, a jeho repertoár bol vyskladaný z skladieb skupín The Beatles, The Rolling Stones, Elvisa Presleyho a iných populárnych muzikantov.  Mekyho hru si v jeho 16-tich rokoch všimol okoloidúci, ktorý ho nasmeroval do klubu ROH, kde mala skúšať kapela hľadajúca gitaristu. Stretnutie dopadlo úspešne a to bol začiatok jeho dlhej profesionálnej kariéry. V 70. rokoch minulého storočia pôsobil v Orchestri Gustáva Broma a v Orchestri Gustáva Offermanna. Bol spoluzakladateľ skupiny Modus, s ktorou v roku 1977 získal spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatú Bratislavskú lýru za skladbu Úsmev. Bol členom skupiny Limit, s ktorou sa v roku 1980 vydal na sólovú dráhu. Počas nej vydal takmer tridsať albumov a kompilácii. V roku 1982 sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom.

Jeho tvorbu poznalo hneď niekoľko generácií. Na hudobnej scéne aktívne pôsobil od roku 1969 a až do svojej smrti. Medzi nezabudnuteľné Mekyho skladby určite patria Biely kvet, 22 dní, Balada o poľných vtákoch, Atlantída, Múr našich lások, V slepých uličkách (s Marikou Gombitovou) či Čo bolí, to prebolí (s českou speváčkou Marthou).

Mohlo by vás zaujať:

Zomrela česká hudobná legenda Karel Gott ( †80)
Spevák Ďuďo († 46) z Hexu prehral boj s rakovinou
Speváka skupiny Prodigy našli mŕtveho

Facebook Comments