O čo ide: Film nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe, alebo dedinke, kde trávil detstvo.

Foto: bontonfilm.sk

Zo zákulisia: „Náš film nesmie byť nuda„ hovoril počas natáčania Karel Gott režisérke, ktorá v dokumente využila aj množstvo málo známych archívnych materiálov. Keď ma Ivanka a Karelo Gottovci oslovili, či by som po desiatich rokoch opäť nenatočila s Karlom dokument o jeho živote, neváhala som ani minútu!“ spomína režisérka na situáciu spred dvoch rokov a pokračuje: „Nakrúcať s človekom, ktorý vydržal viac ako pol storočia na výslní českej kultúry vďaka svojmu výnimočnému speváckemu talentu, umeleckej pokore a nesmiernej pracovitosti, bolo a je pre mňa veľkou cťou.“

Prvý natáčací deň prebehol 22. októbra 2018 a cieľ bol od začiatku jasný – zachytiť autenticky Karla Gotta ako fenomenálneho speváka, maliara, ale zároveň milujúceho otca svojich detí. Tento raz vraj naozaj nešlo a to, upozorniť na všetky jeho úspechy. Preto ani nie je možné porovnávať môj predchádzajúci film Fenomén Gott s tým to terajším. Každý je iný. Minimálne tým, že sme ich natáčali v inej životnej etape Karla Gotta, a to sa veľmi prejavilo v jeho osobnej až intímnej spovedi, ktorú nám poskytol a ktorá nás všetkých utvrdila v tom, s akou legendou máme možnosť pracovať a tráviť čas,“ dodáva režisérka, ktorá zachytila speváka pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj Hamburgu, ale najmä jeho domácom prostredí – či už v Prahe, na chalupe v Českom Švajčiarsku, v dedine, kde trávil detstvo, a na ďalších miestach, ktoré zohrali dôležitú úlohu.

Foto: bontonfilm.sk

„Olga má veľký dar so svojim úzkym tímom tak, že sme sa často nechali uniesť spontánnou atmosférou a prirodzene sme ju vpustili do nášho súkromia, vďaka čomu som sa rozhovoril o témach pomerne dôverných. Pôvodne sme chceli film uviesť v roku 2019, keď som oslávil svoje životné jubileum. Ale keďže som s rodinou prežil ešte krásne leto, chcel som, aby sme točili čo najdlhšie. Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali,“ povedal k filmu Karel Gott. Ten sa podľa slov režisérky venoval natáčaniu s neobyčajnou energiou a úprimnosťou. „Prinášal nápady, želal si, aby filmová interpretácia jeho života a tvorby bola autentická a pravdivá. Natáčanie prebiehalo počas posledného roku spevákov života, v roku, keď opäť vážne ochorel. „Možno práve to, že prechádzal ťažkou chorobou, bolo dôsledkom toho, že bol vo svojich názoroch otvorený a pokorný,“ dodáva režisérka.

Réžia: Olga Malířová Špátová
Koho uvidíte: Karel Gott, Ivana Gottová,
Žáner: dokument
Slovenská premiéra: 11.11. 2021

K filmovej téme:

Chcete sa schuti zabaviť? Skúste si zájsť do kina na …
Filmové premiéry, kde nechýba akcia a napätie
Posledný súboj: Nezvyčajne silný príbeh, ktorý vás okamžite pohltí

Facebook Comments