Za ostatných dvadsať rokov si sushi získalo obrovskú obľubu, a kvalitné sushi reštaurácie (jap. sušija) majú doslova na ružiach ustlané. Ázijský pokrm plný bielkovín rýchlo zasýti bez toho, aby ste priberali, pretože neobsahuje prebytok kalórií. Väčšina dietológov ho odporúča ako jedno z ideálnych jedál nášho jedálnička.

Ako sa pripravuje?
Najčastejšou surovinou na prípravu sú surové ryby (tuniak, losos, makrela) a ikry, plody mora (krevety, chobotnice, kalmáre, ježovky, kraby), zelenina (uhorka, mrkva, avokádo), vaječná omeleta, tofu či huby šiitake. Ryža sa uvarí do mäkka, a počas rýchleho ochladenia sa zmieša s ochutenou zmesou octu a vody. Po vychladnutí ryže sa z nej pripraví podklad. Základným druhom sushi je tzv: maki. Má jednoduchý tvar rolky plnenej ryžou, rybou, zeleninou a celá je obalená tmavou morskou riasou. Po naplnení a zrolovaní sa hotová rolka nakrája na kolieska, a najčastejšie sa konzumuje namáčaním v sójovej omáčke. Fanúšikovia ostrejších chutí smelo volia wasabi vo forme pasty.

Foto: pixabay.com / drawsandcooks

Aby ste okrem chuti o sushi aj niečo vedeli, pripravili sme krátky prehľad zaujímavostí:

– Podľa Oxfordského anglického slovníka možno najstaršiu zmienku o sushi v angličtine nájsť v knihe z roku 1893 s názvom Japanese Interiors. V iných anglických zdrojoch sa však sporadicky vyskytujú zmienky o sushi z roku 1873.

– Sushi pôvodne  nepochádza z Japonska. Prvotná inšpirácia sa objavila v juhovýchodnej Ázii. Narezushi, fermentovaná ryba obalená v kyslej ryži, vznikla pravdepodobne v oblasti rieky Mekong. Neskôr sa recept rozšíril do celej Číny až potom Japonska.

– Keď bolo sushi prvýkrát predstavené japonskej spoločnosti, bolo tak vysoko cenené, že ho ľudia mohli používať na zaplatenie daní.

– Samotný názov „sushi“ znamená „je kyslé“, čo odkazuje na pôvod konzervovania.

– Moderné sushi vymyslel v roku 1820 japonský šéfkuchár Hanaya Yohei, ktorý recept predal majiteľom stánkov s rýchlym občerstvením.

– Sushi sa môže pripravovať z bielej alebo hnedej ryže, a to zo surových alebo varených rýb. Nakrájaná na plátky a podávaná samostatne sa surová ryba nazýva sashimi, čo znamená „prepichnuté telo“.

– Tradičný spôsob japonskej konzumácie sushi nie je paličkami, ale prstami. Sústo sa vkladá do úst naraz, alebo na dvakrát. Treba ale dodržať pravidlo – nikdy nenechávajte odhryznutý kúsok na tanieri.

– Sushi je považované aj za afrodiziakum, pretože dve bežne použité ryby (losos a makrela) sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú produkciu pohlavných hormónov. Tuniak je navyše zdrojom selénu, ktorý zvyšuje počet a pohyblivosť spermií.

– Základná metóda prípravy sushi sa stále praktizuje v niektorých vidieckych oblastiach Japonska. Taká funa-zushi sa vyrába z lokálnych sladkovodných kaprov, ktoré sú rok marinované. Bohatá aróma a charakteristická chuť jedla sa porovnáva s vyzretým rokfortským syrom.

– Nedávno vyvinuli stroje na výrobu sushi. Vo väčšine ázijských krajín už dokonca nahradili kuchárov.

– V Tokiu vyučuje záujemcov špeciálna sushi univerzita, kde študenti za tvrdý trojmesačný teoreticko-praktický tréning dostanú diplom piatej úrovne. Nositeľmi najvyššieho diplomu prvej úrovne sú len skutoční majstri. Na tú sa dostanú po približne desiatich rokoch prípravy sushi.

Nepochopiteľný fakt:  Až donedávna mohli byť sushi šéfkuchármi iba muži. Verilo sa totiž, že používaná kozmetika žien môže zmeniť chuť a vôňu pripravovaného jedla, a ich vyššia telesná teplota (počas menštruácie) sa prejaví teplejšími rukami, ktorými môžu pokaziť studené ryby.


PS: Ak sa vám teraz začali zbiehať sliny, tak to berte ako tip na dnešnú večeru, alebo zajtrajší obed.

Foto: pixabay.com / drawsandcooks

Mohlo by vás zaujať:

Japonská kuchyňa: Ako v živote, tak i na tanieri
Dnes servírujeme najdrahšie morské plody sveta
Chuť luxusu: Guľatá pochuťka pre fajnšmekrov

Facebook Comments