Podľa vedcov však existujú nové dôkazy, že ho aspoň o 500 rokov na území dnešnej Kanady predbehli Vikingovia. Nový článok v časopise Nature udáva rok, kedy sa to stalo – 1021. To je presne pred tisíc rokmi.

Tím vedcov pod vedením Margot Kuitemsovej a Michaela Deeho z Univerzity v Groningene v Holandsku skúmal štyri kusy dreva nájdené v kanadskej lokalite L’Anse aux Meadows. Vzorky boli odhodené palice a kmene stromov, ale každá mala dôležitý znak najmenej jedného čistého okraja, čo naznačovalo, že boli opracované kovovým nástrojom. Vedci sú presvedčení, že tieto rezy vytvorili Nóri, nakoľko domorodí obyvatelia vtedy nemali kovové nástroje.

Výskum sa začal takmer pred štyrmi rokmi, keď chceli obaja otestovať svoju novú metódu rádiokarbónového datovania, ktorá skúma letokruhy na výskyt vzácnych slnečných búrok. „Výrazný nárast rádiouhlíka, ktorý nastal v rokoch 992 a 993, bol pozorovaný v letokruhoch stromov z tohto obdobia po celom svete,“ vysvetľuje profesor Dee, prečo si je taký istý vekom nájdeného dreva.  „To, že sa stopy o slnečnej búrke nachádzali 29 letokruhov od kôry, nám umožnilo určiť, že to drevo bolo opracované kovom v roku 1021,“ dodáva Dr. Kuitemsová. Keď vedci datovali drevo, zistili, že rok 1021 je „jediným bezpečným kalendárnym dátumom“ prítomnosti Európanov v Atlantiku – najmä vzhľadom na „pozoruhodné a neočakávané“ zistenie, že všetky tri stromy zrejme boli vyrúbané v rovnakom čase. Kuitemsová dodáva: „Bol to vzrušujúci projekt od začiatku do konca.“

Foto: unsplash.com / Gioele Fazzeri

Mohlo by vás zaujať:

Vikingský prístrešok v lese? Ukážeme vám návod
Ženy Vikingov: Krása na drsnom bojisku
Muž, ktorý naozaj objavil Ameriku

Facebook Comments