Vojnová dráma
Štrnásty román Roberta Harrisa nesie tajomný názov V2. Tak sa volala zbraň, do ktorej Tretia ríša na konci roku 1944 vložila nádej aj finančné prostriedky, aby zvrátila neúspešný priebeh vojny a porazila Veľkú Britániu. Ako vo svojich predchádzajúcich románoch Mníchov a Vaterland, aj pri V2 kombinuje Harris historické fakty a fikciu, aby namiešal dokonale napínavý triler. Príbeh má dvoch hlavných hrdinov na opačných stranách barikád. Na základni v lesoch, mimo dostrelu spojeneckých lietadiel, pripravuje raketový inžinier Rudi Graf pod prísnym dohľadom SS ničivú strelu na odpálenie. Na druhom brehu Severného mora sa mladá Angličanka Kay Caton-Walshová pripojí k zvláštnemu oddielu britskej rozviedky. Boj s neviditeľným nepriateľom sa začína.
ROBERT HARRIS: V2
Slovart, 2021

Od Pohanov po Putina
Po knihách Vory – Ruská supermafia a Musíme si pohovoriť o Putinovi prichádza výskumník a historik Mark Galeotti s treťou knihou týkajúcou sa Ruska. Jeho novinka Krátke dejiny Ruska (Od Pohanov po Putina) je doslova expresnou výpravou, ktorá nás zavedie rovno do srdca ruského príbehu tohto najväčšmi nepochopeného národa na svete. Predstaví nám proces jeho formovania aj najstaršie mýty vrátane vlády Ivana Hrozného a Kataríny Veľkej či vzostup a pád Romanovovcov. Taktiež nás prevedie obdobím októbrovej revolúcie, studenej vojny, katastrofy v Černobyle až po pád Sovietskeho zväzu a príchod neznámeho politika menom Vladimír Putin.
MARK GALEOTTI: KRÁTKE DEJINY RUSKA
Ikar, 2021

Desivé severské krimi
V roku 1991 sa deväťročná Jana Berzeliusová prebudí v norrköpinskej nemocnici. Nepamätá sa na nič, nevie, kto je ani odkiaľ prišla. O dvadsaťjeden rokov, už ako uznávaná a nekompromisná prokurátorka, vedie vyšetrovanie záhadnej vraždy šéfa azylového oddelenia migračného úradu v Norrköpingu. Podozrivá je jeho manželka. Nikto však nečaká, že v bezdetnej domácnosti na mieste činu nájdu odtlačky dieťaťa. Pátranie naberie nečakaný zvrat, keď sa na opustenej pláži nájde mŕtve telo chlapca s vražednou zbraňou vedľa seba. Čím viac sa Jana dozvedá o chlapcovej minulosti, tým viac sa približuje k svojej vlastnej a ich osudy sa nečakane pretnú tým najdesivejším spôsobom.
EMELIE SCHEPP: BOHOVIA SMRTI
Ikar, 2021

Manželstvo s tajomstvami
Každé manželstvo má dve srdcia a jedno z nich je temné. Každé manželstvo má vlastný jazyk, krásny, bolestný a desivý. A keď zostane len jeden z manželov, je naozaj sám? Až po dvoch rokoch od smrti manžela sa Lisey Landonová rozhodne nazrieť do jeho literárnej pozostalosti. Vie, že Scott Landon, ktorý sa počas svojho života preslávil úspešnými románmi, po sebe zanechal nepublikované diela. Lisey však netuší, že jej odkázal aj hádanky, ktoré vedú do neznáma. Putuje teda do minulosti, ale aj do svetov vytvorených Scottovou fantáziou, kde stretáva jeho prízraky a pokračuje v čítaní manželovho posledného príbehu aj napriek vedomiu, že na poslednej strane ju možno čaká niečo oveľa horšie ako samota…
STEPHEN KING: PRÍBEH VDOVY LISEY
Ikar, 2021

Útek pred apokalypsou
Nový román oceňovaného anglického spisovateľa Johna Ironmongera je o dôležitých veciach, ktoré nás držia pohromade a o tom, ako možno nájsť nádej aj na konci sveta. Keď nahého mladého muža vyplaví more na pláž pri mestečku St. Piran v Cornwalle, rýchlo ho zachránia dedinčania. Všetci hneď prijmú túto stratenú dušu medzi seba. Dedinčania však nevedia, že Joe Haak ušiel zo City v Londýne v strachu pred celosvetovým kolapsom civilizácie, ktorý predpovedal jeho počítačový program Cassie. Je však koniec sveta naozaj blízko? Podarí sa Joeovi presvedčiť vidiečanov, aby sa uzavreli pred okolitým svetom ohrozeným epidémiou? A čo veľryba, ktorá sa vznáša v zátoke?
JOHN IRONMONGER: NEZABUDNITE NA VEĽRYBU
Lindeni, 2021

Kultové sci-fi poviedky
Ja, Robot je kultová zbierka deviatich poviedok od jedného z najvýznamnejších spisovateľov histórie Isaaca Asimova. Ide o hlbokú sondu do zmyslu života, ktorá prináša príbehy o ľudskosti a robotike. V ikonickej knihe, ktorá obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi, autor zadefinoval zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie. Poviedky boli najskôr publikované v amerických časopisoch Super Science Stories a Astounding Science Fiction, neskôr vyšli knižne. Na ich základe bolo natočených viacero filmov, najznámejší je asi rovnomenný Ja, Robot z roku 2004 v hlavnej úlohe s Willom Smithom.
ISAAC ASIMOV: JA, ROBOT
Lindeni, 2021

Všetko o práci na voľnej nohe
Máte už po krk vysedávania v korporáte, vyšli ste práve zo školy alebo chcete začať pracovať „pre seba“? Kniha Sám sebe šéfom obsahuje praktické rady a informácie, príklady zo života a kľúčové tipy, ako začať. Zistíte, či je práca na voľnej nohe pre vás tou správnou cestou, ako sa rozbehnúť a na čo nezabudnúť. Ako prekonať prekážky a odpor – nielen v praktických veciach, ale aj na osobnej, finančnej či emocionálnej úrovni. Britská lektorka a publicistka Rachel Bridge vám na fascinujúcej ceste krok za krokom ukáže, ako pracovať pre seba efektívne, spokojne a s pocitom naplnenia. Obsahuje praktické rady a informácie, príklady zo života a kľúčové tipy, ako začať, všetky prispôsobené slovenským reáliám.
RACHEL BRIDGE: SÁM SEBE ŠÉFOM
Lindeni, 2021


Tipy na večerné čítanie:

Volavka … voľné pokračovanie detektívneho príbehu Červ
Večer sa už skôr stmieva, to je ideálny čas na čítanie
Jej Veličenstvo vyšetruje: Windsorský uzol

Facebook Comments