O čo ide: Film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom. Dvaja dlhoroční priatelia sa pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouga Margueritu brutálne napadne a znásilní Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka. Jej odvaha a vzdor predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI. nariaďuje svojim poddaným šľachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom.

Foto: cinemart.sk

Zo zákulisia: Film bol nakrútený podľa knihy Erica Jagera z roku 2004 s dlhočizným názvom Posledný súboj: Skutočný príbeh zločinu, škandálu a súdu v súboji v stredovekom Francúzsku. Spisovateľ vychádzal z historických materiálov o legendárnom súboji na život a na smrť, poslednom oficiálne zaznamenanom súboji tohto druhu. V rámci desaťročného výskumu vyhľadával, prekladal a skúmal stáročia staré záznamy – všetko od kroník cez právne dokumenty a listy vlastníctva až po vojenské príjmy, architektonické nákresy a historické mapy. „Zistil som, že niektoré dokumenty obsahujú chyby alebo v nich niečo chýba. Viaceré dokumenty sa úplne prehliadli alebo sa spomínajú iba na veľmi obskúrnych miestach a historici a učenci ich očividne nebrali do úvahy pri skúmaní tohto prípadu,“ hovorí Jager.

„Prvé veľké prekvapenie pre mňa bolo, že to, čo historici a právni znalci tvrdia už storočia – že Marguerite sa mýlila, či dokonca že klamala – zjavne nie je pravda.“ Kniha zaujala Matta Damona, ktorý okamžite videl jej filmový potenciál a predstavil si ho pod taktovkou Ridleyho Scotta, s ktorým spolupracoval v roku 2015 na filme Marťan. Do scenára sa následne pustil s Benom Affleckom, s ktorým sú priatelia už vyše 40 rokov a obaja si vo filme aj zahrali. „Vedeli sme, že je to úžasný príbeh, otázkou bolo, ako ho podať naozaj zaujímavo. vraví Damon. „Vtedy nám napadlo prerozprávať ho z rôznych perspektív na princípe navnadenia  a odhalenia: dve tretiny filmu sú z pohľadu dvoch mužov, len aby ste nakoniec zistili, že skutočnou hrdinkou celého príbehu je žena.“ Damon a Affleck na scenári spolupracovali s Nicole Holofcener, autorkou a režisérkou, pričom sa každý z nich ujal pohľadu jednej postavy. „Zapojila som sa do toho, pretože Matt ani Ben nie sú ženy. Niežeby nevedeli napísať strhujúcu ženskú postavu, veľa mužov to dokáže, ale myslím si, že práve toto mohol byť môj prínos: môj ženský pohľad, iná perspektíva a iný hlas,“ dodáva Holofcener.

The Last Duel
Réžia: Ridley Scott
Scenár: Nicole Holofcener, Ben Affleck, Matt Damon
Kamera: Dariusz Wolski
Koho uvidíte: Matta Damona, Adama Drivera, Bena Afflecka, Jodie Comer …
Žáner: historická dráma
Slovenská premiéra: 14.10.2021

Vyberte sa do kina aj na:

Prvý októbrový štvrtok sa vidíme v kine
Kino? Jasná voľba na jesenný večer
Muž so zajačími ušami

Facebook Comments