Najnovšie výskumy naznačujú, že hrad bol postavený okolo roku 1180/1230. Prvá písomná zmienka o názve pochádza z roku 1159/64 ako Kalhoch zu Seebenstein. Skladá sa z dvoch hlavných častí: Starú tvorí zaoblená hradná veža a štvorposchodový palác z 13. a 14 . storočia. Tú novšiu zase jadro vyvýšeného hradu z 15. až 17. storočia.

Počas ubiehajúcich storočí hrad menil majiteľov. Bol napríklad  majetkom Lichtenštajnovcov (14. storočie.), Seebeckov (15. storočie) či od roku 1432 Königsbergovcov. Nevyhlo sa mu ani obliehanie tureckou armádou (1683), ktorému našťastie odolal, ale ostal výrazne poškodený.  Neskôr v 17. storočí prešiel do rúk rodu Pergenovcov, ktorí si v údolí postavili nový zámok a hrad nechali chátrať. Od roku 1942 je sídlo súkromným majetkom a pomaly sa rekonštruuje.

Foto: reprofoto YouTube / Flug Tauglich

Info pre turistov: Na hrad vedú tri cesty, každá z nich zaberie asi 20 minút do ostrejšieho kopca. Opevnené sídlo si môžete prezrieť so sprievodcom, čo zaberie asi hodinu. Turistická sezóna je tu medzi aprílom a októbrom, prehliadky sú počas víkendov o 14:00 a 15:00 hod. Počas týždňa je potrebné sa vopred telefonicky objednať. Vstupné je aj pre našincov v norme, dospelí 6,00 €, študenti 5,00 €, deti (5-15 rokov) 3,00 €. Niektoré zo 40 izieb zámku sú zriadené ako múzeum, v ktorého zbierke sú umelecké diela a maľby, cenná tapiséria, sochy Panny Márie, malá zbierka zbraní, Haydnova izba či vzácna stredoveká kaplnka. Prečo sem ísť? Lebo patrí medzi najkrajšie rakúske hrady.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Helfštýn
Hrady a zámky Európy: Doorwerth
Hrady a zámky Európy: Salgó

Facebook Comments