Profesor Sid Mitra z East Carolina University sa najnovšie domnieva, že Sodoma súvisí s jordánskym mestom zo strednej doby bronzovej Tall el-Hammam. To bolo asi pred 3600 rokmi v rozkvete, keď ho postihla ničivá katastrofa. Mesto bolo pochované pod 1,5 metra vysokou vrstvou popola.  Téme sa venuje aj článok na webe scitechdaily.com.

Vyspelé Tall el-Hammam sa nachádzalo na vyvýšenom mieste v južnom údolí Jordánu, severovýchodne od Mŕtveho. V tom čase bolo desaťkrát väčšie ako Jeruzalem a päťkrát väčšie ako Jericho. V roku 2005 tu boli  pri vykopávkach nájdené kremene so šokovou stopou, roztavená keramika, pretavené a pozmenené minerály, a tiež roztavená platina, irídium, nikel, zlato, striebro…. To všetko ukazuje na prítomnosť neobvykle vysokej teploty, oveľa vyššej ako vtedajšia technológia dokázala vyrobiť. V štúdii publikovanej v časopise Scientific Reports vedci uviedli, že toto staroveké mesto zasiahla mohutná explózia s výkonom 1 000 atómových bômb. Následkom výbuchu a tlakovej vlny bolo mesto úplne zničené. Ľudia, ktorí videli výbuch, boli okamžite oslepení. Oblečenie a drevo vzápätí vzplanuli. Meče, oštepy a tehly z hliny sa roztápali, keď mesto zachvátili plamene. Nasledujúca vlna rozmetala budovy a spôsobila, že zuhoľnalé tehly padali na dediny vzdialené mnoho kilometrov. Vedci uviedli, že nikto z 8 000 ľudí ani zvierat v meste neprežil – ich telá boli roztrhané na kusy a kosti roztrieštené na malé úlomky. Pôda okolo Tall el-Hammamu bola presiaknutá soľou a stovky rokov sa nedala obhospodarovať

„Videli sme dôkazy o teplotách vyšších ako 2 000 stupňov Celzia ,“ povedal James Kennett, emeritný profesor vied o Zemi na UC Santa Barbara, ktorého výskumná skupina v tom čase riešila prípad staršieho vesmírneho výbuchu asi pred 12 800 rokmi, ktorý vyvolal rozsiahle požiare, klimatické zmeny a vyhynutie zvierat. Zuhoľnatené a roztavené materiály v Tall el-Hammam vyzerali povedome a skupina vedcov sa rozhodla zistiť, čo sa v tomto meste stalo pred 3 650 rokmi. „Existujú dôkazy o veľkom kozmickom výbuchu v blízkosti tohto mesta s názvom Tall el-Hammam,“ povedal Kennett o výbuchu podobnom v Tunguske, zhruba 12-megatonovému výbuchu vo vzduchu, ku ktorému došlo v roku 1908, keď 56-60 metrový meteorit prerazil zemskú atmosféru nad východnou sibírskou tajgou.

„Všetky pozorovania uvedené v knihe Genesis sú v súlade s kozmickým výbuchom,“ povedal James Kennett, „ale neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že toto zničené mesto je skutočne Sodoma Starého zákona.“ Vedci však uviedli, že katastrofa mohla viesť k ústnej tradícii, ktorá mohla slúžiť ako inšpirácia pre písomný záznam v knihe Genezis.

Mohlo by vás zaujať:

Našu Zem stále bombardujú meteority. Ten počet vás zaskočí
Záhady sveta: Putovné kamene z Racetrack Playa
Najznámejšie teórie o konci sveta

Facebook Comments