Šperky sú opradené množstvom mýtov, čo len potvrdzuje, že sa od nepamäti tešili veľkej obľube a patričnej pozornosti. Avšak pri kúpe cenných drahokamov či vzácnych kovov môžu zákazníka zbytočne pomýliť a vyvolať neopodstatnené pochybnosti. Tie najznámejšie povery sme spísali a uviedli na pravú mieru.

1. Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Rýdzosť zlata sa dá overiť zahryznutím doň. Čiastočne to tak skutočne je. Čisté zlato je mäkšie ako zubná sklovina a tak zahryznutie v ňom zanechá stopu. Avšak rovnako sa správa aj olovo, ktoré podvodníci radi zafarbia, čím dokážu zákazníka oklamať a podviesť. A faktom je, že niektoré zmesi pravého zlata sú natoľko tvrdé, že zahryznutie v nich žiaden odtlačok nezanechá.

2. Žlté, biele alebo ružové zlato
Bežne sa stretávame so žltými, bielymi alebo ružovými šperkami, no pôvodná farba je len jedna. Čisté 24 karátové zlato je žlté. Ostatné farebné odtiene sa zmiešavajú s inými minerálmi, ako je platina, meď, hliník, striebro alebo železo. Tie okrem farby dodávajú aj tvrdosť a predlžujú životnosť zlatých šperkov.

3. Investovať sa oplatí do 24 karátového zlata
Nikde nie je napísané, že zhodnotiť svoje peniaze sa dá len kúpou zlata s najviac karátmi. Investovať sa zvykne aj to 14 až 18 karátových šperkov. Tie taktiež reflektujú pohyb ceny zlata a rovnako sa časom mení ich skutočná hodnota.

4. Diamant je večný a nezničiteľný
Diamant sa hrdí pomenovaním najtvrdší kameň sveta. To je známym faktom už po stáročia. Z neho však vznikol mýtus, že diamant sa nedá poškriabať ani zničiť. Síce je skutočne tvrdý, nie je nezničiteľný. Poškriabať ho dokáže iný diamant, môže prasknúť, roztrieštiť sa alebo zlomiť. Dokonca niektoré diamanty nemusia vydržať úder o stenu alebo dvere auta.

5. Zásnubný prsteň musí zdobiť diamant
Povera o tom, že zásnubný prsteň musí byť výlučne s diamantom vznikla ako marketingový ťah na zákazníkov amerického klenotníctva De Beers. Nejde však o žiadne písané pravidlo. Zásnubné prstene s diamantmi sú síce jedny z najkrajších, ale prinajmenšom rovnako vedia zaujať aj krúžky zdobené iným klenotom. Zo srdca darovaný šperk so smaragdom, zafírom alebo rubínom dojme budúcu nevestu prinajmenšom rovnako ako ten diamantový. Zaujať nastávajúcu pani môžu aj netradičné typy zásnubných prsteňov.

Šperky boli, sú a budú. Trblietavé klenoty sú prosto večné a často sa dedia z generácie na generáciu. Ani mýty a povery ich nedokážu zničiť. Veríme, že tie najväčšie fámy sa nám podarilo vyvrátiť a už vám nebude nič brániť v kúpe vášho najdrahšieho a najcennejšieho klenotu, ktorý vám vždy vyčarí úsmev na tvári a bude spríjemňovať všedné dni.

 

Facebook Comments