The Open patrí do štvorice major turnajov v golfe. Vyhrať The Open znamená navždy sa zapísať do histórie tohto športu.

Všetko to začalo 17. októbra 1860, keď sa osem hráčov profesionálneho golfu v Prestwicku zišlo, aby súťažili o titul Champion Golfer. Hrali tri kolá po 12 jamkách a víťaz dostal ako cenu opasok z červenej marockej kože, ktorý stál 25 libier. Willie Park Senior porazil Toma Morrisa o dve rany. O rok neskôr organizátori z Prestwicku oznámili, že turnaj je otvorený pre celý svet. V tom roku získal cenu Tom Morris a víťazstvo si zopakoval aj v roku 1862 a potom v roku 1864, čím sa stal prvý hráčom, ktorému sa podarilo získať turnajovú trofej trikrát. Pri jeho treťom víťazstve dostal víťaz prvýkrát finančnú cenu – rovných 6 libier. V roku 1867 vyhral Tom Morris po štvrtýkrát, aby následne kreslo pre víťaza prepustil svojmu synovi. Tom Morris Junior vyhral The Open trikrát za sebou v rokoch 1868 až 1870. Podľa pravidiel súťaže sa stal vlastníkom koženého opasku. V roku 1871 sa však The Open nehral, pretože nebola cena pre víťaza. Vtedy vznikla nová cena pre víťaza, klaretový džbán. Na jeho výrobu sa zložili tri kluby, kde sa The Open hralo. Víťaz v roku 1872, opäť Tom Morris junior, dostal za víťazstvo medailu. Klaretový džbán ako prvý vyhral Tom Kidd v roku 1873 a k tomu aj finančnú odmenu 11 libier.

Tom Morris. Foto: wikipédia

Až v roku 1926 sa rozhodlo, že klaretový džbán bude putovná cena a víťaz dostane repliku. V tom roku vyhral The Open prvýkrát amatér, Američan Bobby Jones, jedna z veľkých legiend golfu. To už mal The Open za sebou prvú väčšiu prestávku, keď sa nehral päť rokov v období od  roku 1915 až 1919 pre prebiehajúcu I. svetovú vojnu. Následne bol turnaj prerušený ešte dvakrát. V rokoch 1940 až 1945 ho prerušila II. svetová vojna a v roku 2020 pandémia koronavírusu. Počas svoje histórie sa The Open zastabilizoval a hrá sa na vybraných škótskych a anglických ihriskách. Víťaz turnaja má právo zúčastniť sa každého nasledujúceho The Open až pokým nedosiahne vek 60 rokov a následne ešte na ďalších 10 ročníkoch The Open. Najviac víťazstiev na The Open má na svojom konte Harry Vardon, ktorý tento turnaj vyhral šesťkrát. Asi najpopulárnejším víťazom je Jack Nicklaus. Ten získal trofej síce len trikrát, ale až sedemkrát skončil na druhom mieste. Keď sa v roku 2005 s The Open vo veku 65 rokov lúčil, The Royal Bank of Scotland vydala na jeho počesť 5-librovú bankovku. Takejto pocty sa predtým dostalo len anglickej kráľovnej.

Foto: wikipédia

Hralo sa vtedy na slávnom Old Course v St. Andrews. Jack Nicklaus odohral len dve kolá a do víkendového pokračovania sa neprebojoval a svoj druhý titul na The Open vtedy získal Tiger Woods. Najstarším víťazom turnaja bol Tom Morris Senior, ktorý ho v roku 1867 vyhral po štvrtýkrát vo veku 46 rokov a 102 dní. Tom Morris sa narodil pred 200 rokmi a je spolu so svojím synom pochovaný v St. Andrews. Návštevu jeho hrobu si neodpustí žiadny golfista, ktorý do tohto krásneho mesta príde. Toma Morrisa Seniora mohol prekonať Tom Watson. Tento skvelý americký golfista vyhral The Open päťkrát a v roku 2009, vo veku 60 rokov, sa dostal po štyroch kolách na delené prvé miesto a o titul ho pripravil o 23 rokov mladší Stewart Cink až v rozohrávke, keď už starému pánovi skutočne došli sily, hoci mu fandil celý golfový svet. Aktuálnym víťazom 149. ročníka The Open je Collin Morikawa. Americký golfista sa stal profesionálom len v roku 2019 a na The Open si v tomto roku zahral prvýkrát. Podal skvelý výkon a okrem zápisu do histórie si odniesol domov aj šek pre víťaza v hodnote vyše dvoch miliónov USD, čo je doteraz historicky najvyššia výhra na tomto turnaji. V roku 2022 sa uskutoční jubilejný 150. ročník The Open. Samozrejme, kde inde ako na slávnom Old Course v St. Andrews.

Henry Cotton s klaretovým džbánom po víťazstve na Open v roku 1937. Foto: wikipédia

Mohlo by vás zaujať:

Golf. Ako to všetko začalo?
Chcete byť ako Rory? Začať s golfom je ľahšie, ako si myslíte
Golf vám peňaženku nezruinuje

Facebook Comments