Keď bol Andrés Ruzo chlapec, jeho starý otec mu rozprával príbehy o bájnom meste zlata hlboko v srdci peruánskej džungle. Aj keď nikdy neveril, že sú tieto príbehy pravdivé, legenda o stratenom meste s ním vydržala až do dospelosti.

Ruzo na príbeh o rieke nezabudol a medzitým sa dal na štúdium geofyziky v Texase. Počas príprav na doktorandskú prácu o geotermálnych tokoch v Peru narazil na nečakanú informáciu o horúcich prameňoch uprostred Amazonky. V roku 2011 tak z peruánskeho mesta Pucallpa vyrazil na prieskum do amazonskej džungle. Tam na svoje prekvapenie skutočne našiel rieku s takmer vriacou vodou, ktorá poľahky  zabije dospelého človeka. Ruza zaujímalo, čo rieku zohrieva na tak vysokú teplotu. Vulkanickú činnosť vylúčil, pretože najbližší sopečný vulkán je vzdialený až sedemsto kilometrov. Výskumom nakoniec odhalil, že voda vyviera z horúceho vnútra zeme, kde panujú extrémne teploty.

Rieka Shanay – Timpiska (v preklade „varená slnečným teplom“ ) je jedinečnou svojho druhu. Tečie v nej horúca voda od 45°C do takmer 100°C. Všetko živé čo do nej spadne, tak do niekoľkých sekúnd zomrie. Má celkovú dĺžku asi 6,4 km, maximálna šírka je 25 metrov a v najhlbších častiach má až 6,1 metra. Miestni šamani veria, že vriacu vodu vytvára Yucamama, obrovský hadí duch známy ako „Matka vôd“. Rieka ako pútnické miesto šamanov teraz čelí rastúcim hrozbám pytliakov, drevorubačov a squaterov. Geotermálny vedec Andrés Ruzo už roky usilovne pracuje na jej ochrane pomocou neziskového projektu „Boiling river Projekt“.

Mohlo by vás zaujať:

Kmeň Huaorani: Zabudnutí v srdci Amazónie
Vedci konečne zostúpili do „pekelnej studne“
Všetky chute Ekvádoru: Exotické ovocie aj opražené mravce

Facebook Comments