Zvieratá sa správajú nepredvídavo a ostražitosť i bezpečná jazda nemusí stačiť. Polícia prináša niekoľko rád, ako sa zachovať v situácii, keď vodičom vybehne pred auto zver, i to, čo robiť, keď sa tak stane.

Vodiči by mali byť na miestach, kde je veľká pravdepodobnosť, že sa zver na ceste objaví, mimoriadne opatrní. Obozretnosť je namieste najmä pri prejazde niektorých úsekov ciest, najmä tých, ktoré sú označené aj príslušnou dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri, ale aj ak cesta vedie cez lesný porast a riziko vzniká aj pri vodných tokoch. V týchto úsekoch odporúčame, obzvlášť za zníženej viditeľnosti, jazdiť pomalšie a predvídavo.

Práve predvídavosť je najlepšou prevenciou pred zrážkou so zverou. V tejto súvislosti platí nepísané pravidlo, že ak vyjde na cestu jeden kus, takmer určite budú za ním nasledovať ďalšie. Ak zviera zbadáte včas, nikdy ho neoslepujte blikaním či diaľkovými svetlami. Mohli by ste ho vyľakať a situáciu ešte zhoršiť. Radšej zastavte auto a trúbte.

Ak sa už zviera dostane na vozovku, nesnažte sa mu vyhnúť vo vysokých rýchlostiach. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa horšie ako samotná zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici.

Ak sa vodičovi zrážke so zverou nepodarilo vyhnúť, je povinný nahlásiť udalosť na políciu prostredníctvom linky 158. Lesná zver je majetkom užívateľa daného poľovného revíru, ktorému takouto udalosťou vznikla škoda. Polícia užívateľa poľovného revíru o nehode vyrozumie a v spolupráci s ním zabezpečí odstránenie prekážky a sprejazdnenie cesty. V žiadnom prípade neodporúčame zrazenú zver zobrať so sebou, pretože by ste sa tak mohli dopustiť trestného činu pytliactva.

Mohlo by vás zaujať :

Nehoda ako z filmu: Akční hrdinovia sú oproti tomuto šuviks
Kto jazdí bezpečnejšie, ženy alebo muži?

Facebook Comments