Krásne tvarované a biele zuby sú pre veľa ľudí vytúženým estetickým doplnkom. Ich stav ovplyvňuje genetika, správna dentálna hygiena a pravidelné prehliadky u zubára. Nepodceňujte ani zloženie svojho tuhého a tekutého jedálnička.

Čo o tejto dôležitej zmesi vápnika, minerálnych solí a fosforu netušíte?

V ústach je viditeľná iba tretina zuba. Dve tretiny sú schované pod ďasnami.

Naše zuby sú jedinečné rovnako ako odtlačky prstov. Preto môžu byť použité na identifikáciu ľudských pozostatkov.

Kosti sú najsilnejším materiálom v našom tela. To nie je pravda. V skutočnosti ich prekonáva zubná sklovina na vonkajšej strane zubov.

Pokiaľ denne vypijete tri a viac pohárov sódy, tak máte o 62% väčšiu šancu na vznik zubného kazu, stratu zubu alebo vypadnutie plômb. Dajte radšej prednosť čistej vode.

Zubnú pastu už poznali aj starí Rimania. Vyrábali si ju škrupín vajíčok, popola, kostí a volských kopýt. Na chuť sa radšej nepýtajte, netrúfame si ju ani tipnúť.

Foto: pixabay.com / aleksandra85foto

Konzumácia syra pôsobí na naše zuby priaznivo, neutralizuje totiž kyselinu zubného plaku, ktorý obsahuje až 300 druhov baktérii.

Fajčiari majú až trikrát vyššie riziko vypadávania zubov ako nefajčiari.

Poznáte svoju dominantnú stranu? Praváci majú väčšinou hlavnú žuvacou stranu tiež pravú.

Za život si zuby čistíme priemerne asi 38,5 dňa. Za deň je to ale len 45 – 70 sekúnd, pričom odporúčaný čas práce zubnej kefky v našich ústach je aspoň 2 – 3 minúty. Schválne si to stopnite.

Zubárčina bola v dávnej minulosti pekne divoká. Napríklad ešte v 19. storočí ju nevykonávali špecializovaní lekári, ale zaskakovali holiči a kováči. Logiku by to malo, ale menej už znie fakt, že v stredovekom „Nemecku“ bolo liekom proti bolesti zubov bozkávanie osla.

Vyrazil sa vám zub? Do piatich minút ho viete zachrániť, ak ho zasuniete naspäť do ďasna.

AUDIO: K téme sa hodí len Bukasový masív a ich legendárna skladba U zubára ….

Mohlo by vás zaujať:

Koľko si treba čistiť zuby, aby ste znížili riziko cukrovky?
Ktoré potraviny nám môžu bieliť zuby?
Tri postrehy o zdraví: Aj na drobnostiach záleží

Facebook Comments