Viac o úspešnom projekte MMA organizácie Oktagon prezradil pre náš mesačník jeho spoluzakladateľa a promotér Bratislavčan Pavol Neruda (37).

Po dlhšom čase ste zorganizovali podujatie na pražskej Štvanici. Cítili ste, že priamemu kontaktu s fanúšikmi sa nič nevyrovná?
Čakanie bolo dosť dlhé, no my sme ako jeden z mála športov mali to šťastie, že sme počas korony mali štyri „eventy“, kde boli diváci. Niekedy to išlo bez ľudí, inokedy bez nich – v závislosti od stupňovania pandemických pravidiel. Za mňa na tomto Oktagone toto bola brutálna atmosféra, ktorá sa vyrovnala Zápasu storočia.

Športová emócia sa dá zažiť, ťažko ju opisovať. V čom tkvie váš pocit o brutálnej atmosfére?
Predtým rástla atmosféra postupne, no ľudia boli rok a pol zavretí doma a teraz to vypuklo v plnej vášni. Zrazu boli úplne besní v tom najlepšom zmysle slova a atmosféra bola lepšia než na hocakom futbalovom či hokejovom zápase v našich končinách. Štartovka bola nabitá, zápasy perfektné a ja som bol spokojný a to isté dali najavo aj samotní fanúšikovia.

Ako prebiehajú prípravy na ďalší turnaj, ktorý sa uskutoční na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave v priebehu septembra?
Je to veľké lákadlo pre slovenského fanúšika. Ja verím, že bude plná hala, i keď každý straší zatváraním a to je podľa mňa úplne smiešne. Každého bude zaujímať zápas o titul Barborík versus Buchinger, to bude sledovať celé Slovensko i Česko.

Foto: archív Oktagon MMA

Ste na vrchole vášho snaženia či na scénu postupne prinesiete ešte väčšie „bomby“?
Je to neustále práca, stále si myslíme, že nie sme ani v polovici nášho potenciálu. Pracujeme s veľkým tímom ľudí, tá cesta je totálne šialená a pred nami je množstvo výziev. Pre nás je motorom do ďalšej práce nadšenie fanúšikov.

Otázkou roka je odveta medzi Véghom a Vémolom. Je to reálne, že by sa tieto dve legendy vášho športu znova stretli?
Sme zatiaľ v nejakom pohybe, aby sa to stalo, ale zatiaľ nemôžem nič viac povedať. Viac zo mňa nedostanete, no lístok bez vetra sa nepohne. Ja si myslím, že aj zápas Pirát proti Vémolovi má potenciál, aby došiel aspoň na 80 percent z toho šialenstva, čo vyvolal Zápas storočia. To bude obrovská vec a náš šport sme posunuli viac k ľuďom. MMA už veľmi dobre poznajú, toto môže byť veľký krok k ešte väčšej popularite.

Na našom trhu ste raritou, počas silných zákazov organizovania masových podujatí váš produkt išiel pravidelne. Dokáže vás vlastne niekto či niečo zastaviť?
Bolo to komplikované, no nás nič nezastavilo. Počas najväčších lockdownov sme dostali top borcov z celého sveta, ktorí sa dostali na naše turnaje. Napríklad Brazílčania asi azda ako jediní mohli vycestovať z krajiny a išli práve k nám na turnaje. Opätovne ďakujem celému nášmu tímu, lebo každý jeden robí skvelú prácu a úspech sa postupne dostavuje každým dňom. Pred nami stoja manažérske výzvy, stále sa učíme niečo nové a nie je to ľahké.

Foto: archív Oktagon MMA

Aký je váš osobný príbeh s Oktagonom, to len tak ste si jedného dňa zmysleli celý tento unikátny koncept a išlo to?
Celé som to nejak vymyslel, aby to bolo atraktívne spolu s Ondrejom Novotným. Popri vysokej škole som ako „bokovku“ robil „biletára“ a vtedy som pracoval s chalanmi prvej generácie ako Iľja Škondrič. Každý večer sme sa o podobnom koncepte MMA bavili. Videl som, aký to je skvelý šport a chcel som to odovzdať ľuďom. Najprv sme začali v malom, potom vo veľkom a vznikla z toho takáto obrovská šou.

Vládzete ešte či už ste na hrane svojich osobných možností?
Bol som už na hrane vyhorenia. Je to fakt náročné, málokto si to vie predstaviť, avšak ak túto prácu milujete, tak len tak neskončíte. Komunikácia s bojovníkmi, partnermi a celým tímom je sila. Deň by mal mať 60 hodín, aby som stihol všetky stretnutia, telefón zvoní neustále. Sme vo vývoji, musíme robiť veci inak, čo ľudia zvonku nevidia, no stále chceme, aby boli spokojní.

Evidujete aj vy rapídny úbytok partnerov a sponzorov?
Nejaký čas sme boli jediný šport počas korony, no tiež sme sa museli naučiť to robiť tak, aby sme prežili. Zatiaľ sa nám to darí. Máme partnerov na úrovni veľkých futbalových klubov v Česku. Vidíme náš progres na číslach, pretože sme na tom lepšie ako hocijaký futbalový či hokejový klub v Česku a na Slovensku z hľadiska sledovanosti. Suverénne sme z hľadiska viditeľnosti najsledovanejší šport a to partneri oceňujú, lebo dostávajú to, čo chcú. Opakujem, že je za tým práca celého tímu.

Foto: archív Oktagon MMA

Spomíname slovenský šport, v akom súčasnom stave je podľa vás?
Ani neviem, nechcem sa do toho montovať, lebo chýba zo štátu transparentnosť a kým sa dostanú peniaze k športovci či klubu, tak je za tým tony byrokracie. Nikto sa tomu nevenuje, je to taký klondajk, lebo každý si na Slovensku robí, čo chce. Ale fakt ja to nechcem vedieť, my sa sústredíme, aby sme robili šou a niečo viac než len šport. Neradi by sme spájali s týmito procesmi, ktoré sú na Slovensku nastavené. My to chceme robiť proste inak a nie sme napojení citovo na slovenský šport, lebo to robíme proste inak. Tým však nechcem iné športy dehonestovať a čo by ostatné športy potrebovali? Možno Nerudu a Novotného, ale tých nemajú!

Čo by ste zaželali našim čitateľom do druhej polovice tohto leta?
Nech sú všetci pozitívne naladení a nepodliehajú rozprávkam. Už jednu počúvam od všetkých, že celé Slovensko sa ide zavrieť po 15. septembri. Neviem, či je to našou mentalitou, že sa hneď vzdávame a veríme nejakým kecom. Tak prajem ľudom, aby nepozerali televízne noviny, ale radšej si prečítali váš časopis Break.

Dotazník Pavla Nerudu
Top dovolenková destinácia: Barcelona
Najobľúbenejšie jedlo: Poké
Najchutnejší nápoj: výberová káva a nie zhorené espresso
Na ľuďoch neznášam: klamstvo
Na ľuďoch milujem: autentickosť
Obľúbený hudobný interpret: Phaxe
ivotné krédo: Si to, na čo myslíš, takže pozor na to, na čo myslíš!

Kto je Pavol Neruda?
Vlastným menom sa volá Pavol Šipkovský a je rodák z bratislavskej časti Petržalka. Momentálne 37-ročný promotér založil spoločne s Ondřejom Novotným organizáciu OKTAGON MMA, tá vznikla v júni 2016, keď prišla z reality show Oktagon Výzva. Projekt vyvrcholil na turnaji Oktagon 1. Vo finále proti sebe stáli Gábor Boráros a Jakub Běle. Oktagon ročne usporadúva hneď niekoľko turnajov v tých najväčších českých a slovenských arénach či mestách. Neruda je bývalý vyhadzovač, plavčík, fotograf či manažér printovej spoločnosti na burze. Svoje umelecké meno Neruda vychádza od známeho básnika a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Pavla Nerudu, pretože podľa slov Pavla Šipkovského sa často ako známy básnik Neruda cíti.

Foto: archív Oktagon MMA

 

Mohlo by vás zaujať:

Bojovník Milan Paleš: Makám ďalej na svojich snoch!
Šampión MMA Nurmagomedov: Odišiel neporazený
Attila Végh: V súkromí ma môžu natrieť na chlieb

Facebook Comments