Bod G, považovaný za erotogénnu oblasť vo vaginálnej stene, je v literatúre diskutovaný od 11. storočia. Téme sa venoval aj článok na dailymail.co.uk. Napriek širokému záujmu však záplava štúdií za posledných niekoľko desaťročí nedokázala určiť, či vôbec existuje. Vedci už skôr opísali anatomické dôkazy o bode G „nedostatočne a slabo“. Rovnako tak uviedli, že sú potrebné ďalšie štúdie o názoroch žien a „stimulačných štúdiách“ rôznych vekových skupín a etnických skupín.

Lekári v piatich portugalských nemocniciach v jednej talianskej skúmali 32 štúdií z 80. rokov minulého storočia, aby zistili, či bod G existuje. Kritériá na identifikáciu „nepolapiteľnej“ oblasti sa medzi štúdiami líšili, ale mohli by zahŕňať citlivejšiu oblasť a vydutie alebo opuch po stimulácii. Väčšina žien, ktoré sa zúčastnili šiestich dotazníkových štúdií (62,9 %), tvrdila, že má bod G. Podľa autorov štúdie sa nedá presne dokázať jeho umiestenie, jeho veľkosť ani  biologická podstata, takže neexistujú skutočné vedecké dôkazy o jeho existencii.

Portugalský gynekológ a pôrodník Dr. Pedro Vieira Baptista z nemocnice Lusíadas v Porte pre MailOnline uviedol, že existenciu bodu G bolo veľmi ťažké určiť, pretože je to „najpravdepodobnejšie preto, že neexistuje“. Povedal: „Niektoré ženy majú pravdepodobne väčšiu citlivosť na prednú stenu vagíny, pretože je veľmi blízko klitorisu. Podľa neho je potrebné ženskú sexualitu a erotogénne zóny lepšie prebádať, pretože veda o nich vie stále veľmi málo. Jedným dychom dodáva, že „pokiaľ je klitoris stále neprebádaným kontinentom, tak G bod je možno ďalšou Atlantídou,“

Poznámka: Existencia či neexistencia bodu G by mohla motivovať našich čitateľov k súkromnému výskumu v domácich podmienkach. Snáď nemáme príslovie „kto hľadá, nájde“ zbytočne?!

Foto: pixabay.com / croisy

Určite vás ďalej zaujme:

Nájdite jej miesta rozkoše!
Tajomný klitoris: Čo by mal chlap vedieť o mieste radosti každej ženy
Orgazmus na viac spôsobov

Facebook Comments