Čo neekologicky napáchalo spaľovanie fosílnych palív, doprava a priemysel, to chce aspoň čiastočne napraviť tento ekologický počin, o ktorého činnosti písal aj web dezeen.com.

Cieľom projektu spusteného pri tretej najväčšie geotermálnej elektrárni sveta Hellisheidi je sťahovať CO2 z ovzdušia a skladovať ho v mineralizovanom stave v podzemí. Zjednodušene vysvetlené –  systém odsáva okolitý vzduch z ktorého oddelí oxid uhličitý, ten sa skvapalní a zmes putuje hlboko do zeme, kde reaguje s čadičom. Tu sa za dva roky premení na kameň, ktorý sa už nikdy nevráti do plynnej formy. Kapacitne dokáže za rok odstrániť 4 000 ton oxidu uhličitého. Podľa kalkulačky americkej agentúry pre ochranu životného prostredia sa to objemovo približne rovná emisiám z 870 automobilov alebo 9 281 spotrebovaných barelov ropy .

Foto: climeworks.com

Smelým zámerom je odstrániť z atmosféry až 300 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je cca 1% všetkých emisií generovaných priemyslom (globálne emisie oxidu uhličitého v roku 2020 predstavovali 31,5 miliardy ton). Climeworks tvrdí, že je to „prvá a najväčšia klimaticky pozitívna továreň na priame zachytávanie a skladovanie vzduchu“.

Závod bol postavený za 15 mesiacov (začalo sa v máji 2020) pomocou modulárneho systému vo forme stohovateľných zberných jednotiek kontajnerovej veľkosti. Osem jednotiek tvorí systém Orca. Systém nezaberá veľa miesta, skracuje dobu výstavby a je možné ho replikovať kdekoľvek na svete s dostatočnými podmienkami obnoviteľnej energie a možnosťou skladovania.

Prvý pilotný projekt vznikol už v roku 2017 vo Švajčiarsku, kde sa podobný proces využíval na komerčné využitie napr. pri hnojivách.  Aby sa skutočne zo zemskej atmosféry stiahlo naozaj citeľné množstvo oxidu uhličitého, bolo by potrebné postaviť oveľa viac podobných jednotiek.

Mohlo by vás zaujať:

Miliardár chce postaviť nové mesto budúcnosti v púšti
Čaká nás katastrofa alebo jej môžeme zabrániť?
Vysávač na smog: So znečistením by mali zatočiť nanotechnológie

 

Facebook Comments