Ste v jednom pokluse od rána do večera? Práca, rodina, všemožné povinnosti a na seba nemáte ani chvíľu čas. To je pre väčšinu ľudí západnej spoločnosti bežný deň. Lenže všetok ten zhon, stres a snaha  zarobiť viac peňazí sa odráža v nedostatku osobného voľna, čo sa premieta do našej mentálnej pohody. Viac o tom uverejnil aj web openaccessgovernment.org.

Koľko času pre seba je ideálna denná miera? Uvádza ho nadpis článku, aspoň dve hodiny. Americká psychologická asociácia zistila, že naopak priveľa osobného voľna môže byť na škodu. „Ľudia sa často sťažujú, že sú príliš zaneprázdnení a prejavujú záujem o viac voľného času.“ Je však skutočne viac času spojené s väčším šťastím? Zistili sme, že nedostatok voľných hodín v daný deň má za následok väčší stres a nižšiu subjektívnu pohodu, “ hovorí Marissa Sharifová, PhD, odborná asistentka marketingu na Wharton School a hlavná autorka štúdie.

Tím psychológov analyzoval 21 736 Američanov v rokoch 2012 až 2013, takže výsledky neboli ovplyvnené koronavírusovou pandémiou. Vedci zistili, že s pribúdajúcim voľným časom sa zvyšuje aj pohoda, ale to sa približne po dvoch hodinách ustálilo a po piatich začala klesať. V druhej analýze sa pozreli na 13 639 pracujúcich Američanov za obdobie necelých dvadsať rokov. Tieto údaje dokázali, že vyššie úrovne voľného času boli významne spojené s vyššími úrovňami pohody, ale iba do určitej miery.

Výsledok? Najšťastnejší sú ľudia s 2 – 5 hodinami voľna denne. Ľudia so 7 a viac hodinami (napr. dôchodcovia, nezamestnaní) sú spokojní iba vtedy, ak daný čas vedia prežiť aktívne – koníčkami, prácou v záhrade, rekreačným športom, ručnými prácami… Ale niekoľko hodinové pasívne sledovanie televízie u nich vyvoláva pocit, ako keby nemali voľno vôbec.  Za najmenej šťastných sa ohodnotili ľudia, ktorí mali denne menej ako hodinu osobného voľna.

Foto: pixabay.com / TaniaVdB

Mohlo by vás zaujať:

Ste nespokojní so svojim telom?
Horúci kúpeľ nie je len pôžitok. Ako chráni naše zdravie?
Ako jednoducho predísť zimnej depresii?

Facebook Comments