Aspoň tak si to predstavuje spisovateľka S. J. Bennet vo svojej sérii Jej Veličenstvo vyšetruje, ktorá je určená všetkým milovníkom klasických detektívok s britským humorom.

Jej Veličenstvo vyšetruje
Je začiatok jari roku 2013 a kráľovná Alžbeta II. sa na Windsorskom hrade pripravuje na oslavu svojich deväťdesiatych narodenín. No prípravy sa prerušia, keď v jednej z hradných spální objavia mŕtve telo. Scéna nasvedčuje tomu, že mladý ruský klavirista sa obesil sám, ale uzol nebol poriadne dotiahnutý. Vyšetrovania sa chopí bezpečnostná služba MI5, aby odhalila, čo sa vlastne stalo. Kráľovná necháva vyšetrovanie na profesionálov, až kým nezistí, že ich podozrenia vedú nesprávnym smerom. Z celej udalosti je veľmi nešťastná a ľutuje svoje služobníctvo, ktoré tiež patrí medzi podozrivých. Preto sa rozhodne vziať veci do vlastných rúk. S pomocou asistentky svojho súkromného tajomníka Rozie Oshodiovej, ktorá má korene v Nigérii a slúžila aj v Kráľovskej jazdeckej artilérii, kráľovná potajomky začne vyšetrovať prípad na vlastnú päsť. Svoje kráľovské povinnosti si plní dôstojne a pokojne ako vždy, takže nikto v kráľovskej domácnosti, vo vláde ani na verejnosti netuší, že Alžbeta využíva svoj bystrý um, dôvtip a pokojnú povahu na to, aby sama učinila spravodlivosti zadosť.

Klasická detektívka s britským humorom
Príbeh je podľa množstva pozitívnych hodnotení nielen výborne vystavaný, ale pôsobí absolútne dôveryhodne, pričom cítiť, že autorka má so svetom britskej monarchie skúsenosti. Jej otec bol totiž profesionálny vojak s vysokou hodnosťou a počas svojej kariéry sa mnohokrát stretol s kráľovnou. „Mám pocit, že mám celkom osobný náhľad na to, aká je v zákulisí,“ hovorí S. J. Bennett, ktorá je veľkou fanúšičkou Alžbety II. od osláv jej 25. výročia nástupu na trón, takzvané Silver Jubilee, ktoré malá S. J. videla na vlastné oči v roku 1977, keď mala jedenásť. Dnes je z nej úspešná spisovateľka – začala knihami pre deti a tínedžerov, teraz sa vrhla na detektívky, čo bol jej dlhodobý sen.

Autorke už v Británii vyšlo aj druhé pokračovanie, chystá sa aj tretie a na štvrtom práve pracuje. „Milujem svet, v ktorom múdra a skúsená staršia žena potichu, nenápadne udržuje veci na správnom mieste. Páči sa mi lojalita ľudí, ktorí pre ňu pracujú, a aj naopak – jej oddanosť im. Páči sa mi zmysel pre tradíciu zmiešaný so zvedavosťou a skutočným záväzkom snažiť sa urobiť budúcnosť čo najlepšou,“ hovorí S. J. Bennett.

Chcete tip na dobré čítanie?

Hľadáte niečo dobré na dovolenkové čítanie? Našli ste
Najlepšie si ich vychutnáte na striebornom plátne
Napínavý triler Hlavný hrdina: Čo je pravda a čo fikcia?

Facebook Comments