Aj keď Slovensko nie je typickou krajinou, kde by modely s konštrukciou karosérie v štýle hore bez atakovali rekordné predaje, tak letné obdobie je ten presne ten čas, keď automobil so sklápacou strechou naberá aj v našom priestore úplne nový rozmer. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že postupne sa prejavujúci nepríjemný fenomén globálneho otepľovania s čoraz vyššími celoročnými priemernými teplotami a predlžujúcim sa obdobím slnečných dní bude priať práve kabrioletom, tak pravdou je paradoxne presný opak. Ako je známe, mnohé štáty sveta na čele s EU vyhlásili globálnemu otepľovaniu vojnu. Tá sa dnes prostredníctvom čoraz prísnejších emisných limitov najviac dotýka práve automobilového priemyslu. Neustále narastajúci legislatívny tlak tak paradoxne tlačí automobilky do kúta. Tie sú následne nútené v rámci optimalizácie výrobných nákladov optimalizovať aj svoje modelové portfólio.

Obeťami škrtov sú najčastejšie práve modely pre radosť, ktoré vo finále z hľadiska vygenerovaných objemov predaja nemajú pre automobilku príliš významný profit. Typickým príkladom ohrozenej automobilov kategórie sú aj kabriolety a roadstery. Kým v minulosti mal aspoň jeden model so sklápacou strechou v ponuke takmer každý výrobca, tak dnes je ich ponuka už citeľne oklieštená. Mnohí z nás majú ešte aj dnes v živej pamäti kabrio variant napríklad aj zo silnej kompaktnej trojky. Tú reprezentujú modely Volkswagen Golf, Ford Focus a Opel Atra. Dnes už ale variant s otvorenou strechou neponúka ani jeden z nich! Obdobná situácia panuje aj v konfigurátoroch francúzskych značiek Peugeot či Renault. V sumári tak jednoznačne platí, že kabriolety pre radosť sa dnes už takmer úplne vytratili z ponuky takmer všetkých mainstreamových výrobcov. Citeľne oklieštená ponuka automobilov s otvorenou strechou sa postupne začína prejavovať aj prémiových alebo ak chcete luxusne orientovaných značiek. Dnes na slovenskom trhu nie je k dispozícii žiaden kabriolet dokonca ani pri niektorých značkách, kde mal v minulosti tento typ karosérie veľmi silnú tradíciu. Sem patrí napríklad švédske Volvo alebo talianska Alfa Romeo! Našťastie, situácia v segmente hore bez stále nie je úplne beznádejná ani na našom trhu. Dôkazom je aj náš prehľad.

Cenovo najdostupnejší  – FIAT 500
Prehľad kabrioletov začíname v Talianku. Legendárny model 500 patrí bezpochyby medzi najkultovejšie modely automobilovej histórie. Okrem pohľadného a stále aj moderného „retro“ dizajnu hovorí v prospech modelu 500 aj imidž faktor skombinovaný so zaujímavou cenovkou. Lámač ženských sŕdc je okrem klasickej verzie s pevnou strechou u nás dostupný aj vo verzii s prívlastkom C. Toto označenie logicky značí Cabrio, resp. otvorenú verziu. Pri modeli FIAT 500 C na druhej strane zvyknú zároveň mnohí polemizovať, či je to skutočne plnohodnotný kabriolet. FIAT tu totiž mechanizmus sťahovacej plátennej strechy vyriešil po svojom, teda veľmi efektne a zároveň jednoducho. Každému, komu by sa v tomto prípade málil výkon 70 koní generovaný mild-hybridnou litrovou motorizáciou, ponúkajú Taliani riešenie v podobe ultimátneho brata s logom škorpióna. Vyšľachtený Abarth disponuje už v základnej verzii výkonom 145 koní. Pre úplnosť dodajme, že FIAT doprial verziu s otvorenou strechou aj novej generácii modelu 500, ktorá už presedlala na plne elektrický pohon a aktuálne je v ponuke paralelne s benzínovou klasikou.

Budúcnosť dostupná už dnes – SMART EQ FORTWO kabriolet
Nad pôvodne ambicióznym projektom inteligentného miniauta do mesta, na ktorého vývoji sa podieľal dokonca aj samotný Mercedes-Benz, sa posledné roky zbiehali mračná. Automobilke Smart dokonca hrozil reálny zánik. No Smart nakoniec z nepriaznivej situácie vykľučkoval veľmi elegantne. Kým mnohé tradičné automobilky dnes predháňajú vo vyhláseniach, od ktorého roka bude ich modelové portfólio kompletne elektrifikované, tak Smart ich všetky predbehol. Táto značka totiž ponúka kompletne elektrické modelové portfólio už dnes! Pravdou je, že v tomto prípade ide vlastne len o dva samostatné modely. Do nášho prehľadu kabrioletov sa dostal menší z nich, teda aktuálna generácia ikonického mestského drobca Smart fortwo. Mikroautomobil okrem verzie s klasickou strechou existuje aj vo variante kabrio so sťahovacou plátennou strechou.

Imidž + šport = MINI CABRIO
Trojicu malých automobilov a otvorenou strechou kompletizuje ikonické Mini z Veľkej Británie. Aj keď dnes sa už veľmi polemizuje aj o tom, či je Mini stále ešte „mini,“ tak imidž a štýl tejto automobilke rozhodne nechýba. Do modelového portfólia najmenšieho modelu značky sa okrem 3-dverovej, 5-dverovej a elektrickej verzie radí aj tradičné kabrio. Dotknutý automobil je okrem príjemného pocitu vetra vo vlasoch zároveň aj jasným dôkazom toho, že aj štýlový a efektný kabriolet dokáže svojmu majiteľovi ponúknuť adekvátne zážitky z jazdy. Pre toho, komu by sa v tomto prípade málil základný výkon 102 koní, ponúkajú Briti aj v prípadne verzie s platenou strechou a motívom Union Jack taktiež výkonnejšie riešenia. Ich vrhol reprezentuje tradične ultimátna verzia Jonh Cooper Works s výkonom až 231 koní.

Továreň na zážitky – MAZDA MX-5
Malý roadster s logom značky Mazda netreba nikomu príliš predstavovať. Japonský model si počas svojej kariéry už stihol vydobyť celosvetovo veľmi silné a zároveň rešpektované renomé. Tak trochu paradoxne v celom kontexte pôsobí fakt, že Mazda sa pri modeli MX-5 pôvodne inšpirovala tzv. britským konceptom. Ten sa vyznačuje motorom uloženým vpredu a pohonom zadnej nápravy. Na rozdiel od britských predlôh, ktoré už dnes prakticky neexistujú, sa z modelu MX-5 stal najpredávanejší roadster našej planéty! Aktuálne majú Japonci v ponuke už štvrtú generáciu tohto modelu. Aj najnovšia evolúcia je, samozrejme, verná filozofii značky v podobe využívania dnes už veľmi raritných vysokootáčkových benzínových atmosférických motorizácií. Okrem klasickej verzie roadster sa dnes Mazda MX-5 vyrába aj s elektronicky ovládanou pevnou strechou a karosériou typu targa. O niečo drahší ekvivalent sa oficiálne volá Mazda MX-5 RF čo značí skratku pre Retractable Fastback

Americké svaly – FORD MUSTANG CONVERTIBLE
Aj Ford Mustang patrí jednoznačne medzi najväčšie automobilové legendy. Americkému modelu s najtypickejším riešením v podobe kombinácie s kultovým motorom V8, sa dokonca vo svojej domovine podarilo zadefinovať kategóriu vozidiel nesúcich výstižné označenie pony cars. Štýlový a zároveň adekvátne výkonný model dokázal veľmi rýchlo zaujať aj mimo svojej domoviny prakticky po celom svete. Modrý oval sa aj preto rozhodol, že z najnovšej generácie modelu Mustang sa stane globálny model, ktorý si je aktuálne možné oficiálne kúpiť aj na Slovenku. Aj keď situáciu v tomto smere momentálne „mierne komplikujú“ emisné kvóty, tak nový Mustang je aj u nás okrem klasickej a cenovo dostupnejšej karosérie s pevnou strechou dostupný taktiež v imidžovej verzii s otvorenou strechou, ktorá sa oficiálne vola Convertible.

Rýdzo športová DNA – BMW M4 CABRIO
Mníchovské BMW patrí medzi tie automobilky, ktoré majú na slovenskom trhu aktuálne jednu z najširších ponúk modelov s otvorenou strechou. Všetko to začína pri najmenšom a v princípe už dosluhujúcom rade 2 Cabrio „minulej“ generácie. Ešte o niečo štýlovejšiu alternatívu reprezentuje výkonná a zážitková „motokára“, teda model BMW Z4. Ten je dokonca dostupný len vo verzii so sklápacou strechou. Za vrchol štýlového luxusu z Mníchova možno označiť model veľký model BMW radu 8 Cabrio. Dvojdverová vlajková loď značky je okrem bežných verzií dostupná aj v špičkovom prevedení M8 Cabrio. Voľbou nášho srdca sa napriek tomu stáva o niečo menší a zároveň agilnejší rad BMW 4 Cabrio. Ten v sebe okrem štýlu dokonale odráža filozofiu tejto automobilky. Pomyselnou čerešničkou na torte je aj v tomto prípade výkonný model M4 Cabrio s ikonickým rádovým 6-valcom.

S hviezdou na kapote –MERCEDES-BENZ SL ROADSTER
Automobilka Mercedes-Benz je ikonou, z ktorej portfólia si dokáže vybrať svojho favorita pravdepodobne úplne každý. Dôkazom toho je aj široká paleta modelov s prívlastkom kabriolet resp. roadster. Vstupnou branou do sveta Mercedes-Benz s otvorenou strechou je u nás štýlový model SLC Roadster s pevnou sklápacou strechou. O niečo praktickejšiu alternatívu predstavuje teraz už minulá generácia triedy C, ktorá je stále dostupná vo verzii Roadster. Ešte viac priestoru a luxusu ponúka v tomto smere jednoznačne obľúbená trieda E. Tá rovnako existuje aj v prevedení kabrio. Vrchol potravinového reťazca značky Mercedes-Benz následne predstavujú dva ultimátne a výkonné modely. Model s kódovým označením SL je sám o sebe legendou, ktorú netreba nikomu predstavovať. To ale stále nie je všetko. V Štuttgarte majú totiž k dispozícii vo verzii s otvorenou strechou aj luxusne ladený superšport v podobe modelu Mercedes-AMG GT Roadster. Mimochodom, magický a výkonný prívlastok AMG ponúka Mercedes-Benz pri väčšine svojho modelového portfólia vrátane otvorených verzií.

Atlét v obleku – JAGUAR F-TYPE CONVERTIBLE
Modely s otvorenou strechou majú veľmi silnú históriu a tradíciu aj pri britskej značke Jaguar. V posledných rokoch sa síce aj táto ikonická automobilka musela prispôsobiť dobe, čo znamená, že do jej portfólia pribudlo viacero SUV modelov. Jaguar si okrem toho veľmi veľa sľubuje aj od elektrickej budúcnosti. Obe vyššie spomenuté dobové výdobytky ale nesú skalní fanúšikovia tejto značky veľmi ťažko. Napriek tomu majú Briti aj dnes v ponuke jeden výnimočný model. Ten dokonale vystihuje športový naturel značky Jaguar v spojitosti s jej historickým odkazom. Reč je o špičkovom a výkonnom kupé Jaguar F-Type. Okrem základnej karosárskej verzie kupé existuje tento model aj v prevedení s prívlastkom Convertible, s otvárateľnou strechou. F-Type len prednedávnom podstúpil modernizáciu, ktorá ešte viac podčiarkla jeho nekompromisne športovú DNA predovšetkým vo verzii s motorom V8.

Umenie na kolesách – LEXUS LC CONVERTIBLE
V rámci prémiovej kategórie automobilov si už od počiatku svojej existencie takpovediac razí vlastnú cestu aj automobilka Lexus. Japonci získavajú v posledných rokoch čoraz väčšie sebavedomie. Toto sa odráža aj v rámci skladby ich súčasného modelového portfólia. Za dvojdverovú vlajkovú loď tu možno jednoznačne označiť luxusný a zároveň aj adekvátne výkonný modelový rad LC. Emócie a zážitky v tomto prípade dokáže vzbudiť celkom iste už len objavovanie dizajnu tohto modelu, v podobe sofistikovane zapracovaných línii a kriviek. Okrem verzie kupé doprial Lexus modelovému radu LC aj otvorenú verziu s prívlastkom Convertible. A aj keď sú Japonci známi predovšetkým ako propagátori hybridných motorizácií, tak v Lexuse pochopili, že jazde „hore bez“ dodá podstatne viac emócií poriadny motor V8. Aj preto je Lexus LC Convertible v ponuke výhradne len s týmto typom pohonnej jednotky!

Extrémista – AUDI R8 SPYDER
Štyri kruhy na rozdiel od svojich úhlavných nemeckých konkurentov nemajú aktuálne vo svojej ponuke príliš veľa modelov s otvorenou strechou. Slovenský importér na rozdiel od domáceho nemeckého trhu v našom priestore oficiálne neponúka ani otvorené verzie od modelového radu A5 resp. model TT Roadster. Slovenská ponuka Audi si aj preto v tomto smere musí vystačiť s jediným modelom „hore bez“. Ten však stojí rozhodne za to! Reč je o otvorenej verzii čistokrvného superšportu Audi R8 s dôvetkom Spyder. Pre všetkých milovníkov extrémneho športového zvuku bude v tomto smere jazda s otvorenou strechou čistou Nirvánou. Orchester v tomto prípade pozostáva s extrémneho atmosférického benzínového motora 5,2 V10, ktorý doslova miluje vysoké otáčky.

Legenda s otvorenou strechou – PORSCHE 911 CABRIOLET
Aj keď sa legendárna značka Porsche v nedávnej minulosti dokázala etablovať v segmente SUV modelov a aktuálne žne výrazné úspechy aj na poli výkonných modelov s elektrickým pohonom, tak DNA tejto automobilky aj naďalej reprezentujú čistokrvné športové modely. A Porsche má v tejto kategórii okrem tradičných kupé v ponuke aj pestrú škálu modelov s otvorenou strechou. Vstupenkou do sveta Porsche je v tomto smere aktuálne modelový rad 718 s motorizáciami uloženými uprostred vozidla. Jeho otvorená verzia nesie aj tradičný prívlastok Boxter. Na povestnom stupienku vyššie sa následne nachádza špičkový modelový rad 911. Ten napriek na prvý pohľad nezmyselnej koncepcii „všetko vzadu“ dokázalo Porsche počas histórie vyladiť po jazdnej stránke prakticky k dokonalosti. Klasické kúpe dopĺňajú tradične aj verzie Cabriolet so sklápacou plátennou strechou. Za akýsi medzistupeň tu možno zároveň označiť aj karosériu typu Targa s odnímateľnou vrchnou časťou strechy. A tento karosársky koncept jednoznačne najviac preslávila práve značka Porsche.

Odvážne iný – VOLKSWAGEN T-ROC CABRIOLET
Silnú tradíciu vo výrobe kabrioletov má podľa očakávania aj jedna z najväčších svetových automobiliek. Dnes už ale paradoxne v ponuke značky Volkswagen v našom priestore nefiguruje žiadny „typický“ kabriolet. Nemci to v kategórii „hore bez“ napriek tomu odvážne skúšajú v medzisegmente, kde už v minulosti experimentovali napríklad aj značky Range Rover alebo Nissan. Horúcou novinkou v portfóliu VW je totiž ambiciózny a štýlový dvojdverový SUV kabriolet s plátennou strechou, odvodený od populárneho modelu T-Roc. Zážitky s jazdou s vetroch vo vlasoch je tak v tomto prípade možné posunúť dokonca aj na nespevnené cesty alebo terénu.

Nevšedný bonus na záver – JEEP WRANGLER
Automobilka Jeep prednedávnom spustila mohutnú ofenzívu nových modelov. Pre ikonického off-road výrobcu predstavovala – vzhľadom na jeho off-road imidž – adaptácia na moderné technológie s nižšou produkciou emisií mimoriadnu výzvu. Riešenie emisného predstavuje pre Jeep nateraz reprezentuje pre značku revolučný pohon všetkých kolies s názvom 4xe. To, že automobilka danému konceptu verí, dokazuje fakt, že pohon 4xe si po menších modeloch Renegade a Compass našiel svoje miesto už aj v legendárnom modeli Wrangler. Práve čistokrvný off-road Wrangler je zároveň aj typickým synonymom pojmu Jeep! Okrem takmer bezlimitnej priechodnosti terénom sa tento model vyznačuje aj ďalším unikátnym špecifikom. Pri troche snahy je totiž možné klasickú karosériu modelu Wrangler (vrátane dverí) manuálne „odstrojiť“ až do konečnej pozície zážitkového otvoreného off-roadu.


Objavujte kabrio svet:

Lepšia do sveta vzpínajúceho sa koníka: Ferrari Portofino M
Ferrari SF90 Spider: Tisíc divokých koní pod rukami
Klasická puritánska škola: Opel Speedster

Facebook Comments