A neboli by to americkí vedci, aby sa na to nepozreli bližšie. Zistené výsledky objasnili vo svojej štúdii publikovanej v časopise Scientific Reports či na webe sciencenews.org.

Fyzik Robert Schofield z Oregonskej univerzity v Eugene a jeho tím použili špeciálny mikroskop na vyšetrenie ostrých „zubov“, ktoré lemujú čeľuste mravcov druhu Atta cephalotes, a odhalili ich atómovú štruktúru. Tím zistil, že v nich majú rovnomenne rozptýlené atómy zinku. Tieto štruktúry sú tuhšie a odolnejšie voči poškodeniu ako biomineralizované materiály, ako je fosforečnan vápenatý, ktorý sa bežne nachádza v zuboch, alebo kombinácia uhličitanu vápenatého a proteínu chitínu obsiahnutá v mnohých škrupinách článkonožcov. Časti tela spevnené „kovom“ majú vlastnosti, ktoré by ste ocenili v noži alebo ihle.

Obsah molekúl zinku v hryzadlách mravcov je na úrovni 8 percent. Ten im dodáva extra tvrdosť a umožňuje robotníkom a vojakom veľmi rýchlo prehrýzť aj odolný povrch. Naša pokožka je pre ne iba mäkkým tkanivom. Vďaka takýmto ostrým a presne tvarovaným hryzadlám môžu mravce (aj iné drobné zvieratá) nahradiť slabšie svaly, ktoré im tak umožnia získavať a spracovávať aj potravu za normálnych okolností pre ne nedostupnú.

Foto: pixabay.com / ekamelev

Mohlo by vás zaujať:

Vedci objavili najrýchlejších mravcov na svete
Žijeme v ríši hmyzu
Najodolnejšie živočíchy: Kam sa na ne hrabe človek

Facebook Comments