Snom amerického miliardára a investora Marca Lorea, ktorý zbohatol na odpredaji elektronického obchodu istej silnej obchodnej spoločnosti, je vybudovať úplne nové a sebestačné mesto na neobývanej púšti. Samotné miesto ešte nie je definitívne vybrané, lebo dôležitá bude hlavne prítomnosť podzemnej vody, čo je občas v USA vážny problém. O návrh projektu Telosa sa stará skupina Bjarke Ingels Group (BIG). Sám investor má už celkom jasnú predstavu o ekonomicko – sociálnom fungovaní mesta, ktoré nebude v žiadnom prípade utopické. Základom bude vlastníctvo pôdy, ktoré premení lacnú neúrodnú púšť na bohaté mesto v hodnote miliárd dolárov. Prví obyvatelia by sa podľa smelých plánov sem mali začať sťahovať už v roku 2030. Pre fungujúce sídlo budúcnosti bude dôležitá aj doprava. Tá má byť udržateľná, prístupná a efektívna. Bude tu miesto pre chodcov, cyklistov, autonómne autá aj lietajúce taxi eVTOL.

Foto: cityoftelosa.com

Ako si predstavuje svoje mesto sám miliardár? „Živé a rozmanité ako New York. V kombinácii s efektivitou, bezpečnosťou a čistotou mesta, ako je Tokio. V kombinácii so sociálnymi službami, udržateľnosťou a správnym modelom mesta ako Štokholm.“ uviedol Marc Lore.

Cieľom je postaviť mesto postupne. Prvá fáza bude stáť cca 25 miliárd dolárov a bude pozostávať z pozemku s rozlohou 607 hektárov, v ktorom bude bývať 50 000 obyvateľov. Potom sa rozrastie až na aglomeráciu pre 5 miliónov obyvateľov. Očakáva sa, že financovanie bude pochádzať z rôznych zdrojov vrátane súkromných investorov, filantropov, federálnych a štátnych grantov a dotácií.

Mohlo by vás zaujať:

The Line, 170 kilometrov dlhé mesto budúcnosti
Kúpil mesto duchov a dal mu druhú šancu
Spoznajte futuristické mesto plné robotov

Facebook Comments