Tú im poskytoval aj stredoveký žulový mestský hrad z 13. storočia, ktorý je aktuálne v renesančnom slohu. Nachádza v ústí rieky Aura, kde ho pôvodne švédsky kráľ nechal postaviť na mieste hraničného opevneného tábora, keď sa územie stalo súčasťou Švédskeho kráľovstva. Pôvodne vojenská pevnosť odolala cudziemu dobývaniu v roku 1318, pri invázii ruského kniežaťa z  Novgorodu do Fínska. Svoju úlohu zohral skôr pri vnútroštátnych konfliktoch.

Foto: pixabay.com / a_alanko

Rozkvet sídla nastal v polovici 16. storočia, kedy tu prebýval fínsky vojvodca a budúci švédsky kráľ Ján III. Švédsky s manželkou. Keď sa kráľovský dvor a administratívne centrum presťahovali, zriadili postupne väzenie, sklad a kasárne. V stredoveku a počas renesancie bol hrad niekoľkokrát dostavaný. Celé sídlo sa teraz skladá z hradu ( päälinna ) a renesančného nádvoria ( esilinna ). Pevnosť pozostáva zo štvorcovej pevnosti s dvoma hranatými vežami, ktorých hrúbka steny v základni je asi 5 metrov.

Info pre turistov: Komu sa nechce šliapať do hôr na zalesnenú zrúcaninu, ten si pohodlne môže zvoliť hrad v strede mesta. Hrad Turku je najnavštevovanejšou pamiatkou krajiny, ktorú ročne navštívi asi dvestotisíc turistov. Okrem desiatok izieb sa v ňom nachádza aj múzeum z 19. storočia. Ostatné opravy a rekonštrukcia objektu prebehli po 2. svetovej vojne, keď bolo miesto zasiahnuté bombami sovietskeho letectva. Dnes je okrem múzea zaujímavá aj hradná kaplnka, ako populárne miesto na svadby a na prenájom sú aj renesančné sály. V hradnej reštaurácii môžete zažiť  štýlové stredoveké hody. Vstupné sa platí pri vchode kartou alebo v hotovosti. Dospelý zaplatí 14 €, deti do 7 rokov majú vstup voľný – tie staršie do 15 rokov platia 5 €, zľavnené vstupné je 7 € a rodinná vstupenka (2 dospelí +  2 až 4 deti) vás vyjde 33 €.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Sídlo nemeckých cisárov Hohenzollern
Hrady a zámky Európy: Kaljaja
Hrady a zámky Európy: Schallaburg

Facebook Comments