O približne 9000 rokov starom náleze archeológov informoval aj web jpost.com. Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Plos One, boli nádoby objavené na hrobovom mieste zvanom Qiaotou. Vedľa dvoch kostier ležali nádoby, ktoré sú najstaršou maľovanou keramikou na svete. Výskumný tím sa domnieva, že pivo bolo konzumované rituálne, pravdepodobne na počesť mŕtvych. Objavené nádoby slúžili ako poháre na pitie, ktoré bolo možné držať v jednej ruke.

„Naše výsledky odhalili, že nádoby na keramiku slúžili na uchovávanie piva v jeho najobecnejšom zmysle – kvasený nápoj vyrobený z ryže, tropickej obilniny slzovky obyčajnej (Jobove slzy) a neidentifikovaných hľúz,“ uviedla antropologická archeologička Jiajing Wangová z Dartmouth College. „Toto starodávne pivo by nebolo ako IPA, ktoré máme dnes. Namiesto toho to bol pravdepodobne mierne kvasený a sladký nápoj so zakalenou farbou.

V nádobách sa našli aj stopy plesní, ktoré začnú proces kvasenia. Podobné datovanie plesní bolo nájdené aj na iných archeologických náleziskách. Ak ľuďom zostala ryža a zrná plesniveli, možno si všimli, že zrná sú postupne sladšie a alkoholizujú. Aj keď ľudia možno nepoznali biochémiu spojenú so zrnami, ktoré začali plesnivieť, pravdepodobne pozorovali proces kvasenia a využili to princípom – pokus  a omyl.  Objav piva slúži na ilustráciu významu týchto alkoholických nápojov v starovekej kultúre.

Foto: pixabay.com / sasint

Mohlo by vás zaujať:

Koľko zaplatíte za najdrahšie pivo sveta?
Japonské víno … pardon, pivo!
Desať vecí, ktoré môžete urobiť s pivom

Facebook Comments